Zwrot podatku dla emerytów. Tyle dostaniesz za 13. i 14. emeryturę

13. emerytura wypłacana jest w kwocie równej minimalnej emeryturze, czyli 1780,96 zł. Podobnie jest z 14. emeryturą, w ramach której obowiązuje jednak zasada złotówka za złotówkę. Jednak niewielu emerytów ma pojęcie, że za 13. i 14. emeryturę może dostać zwrot podatku. Nawet kilkaset złotych czeka i jest tylko jeden warunek dzielący od odbioru tych pieniędzy.

  • Emeryci mogą nie mieć pojęcia, że część z nich czeka zwrot podatku za pobraną 13. i 14. emeryturę.
  • To efekt zmian, które zostały wprowadzone przez rządzących w 2023 roku, a wedle których dodatki pomniejszane są o zaliczkę na podatek dochodowy.
  • W najwyższym wymiarze zwrot podatków wynieść może trochę ponad 400 zł, a najmniej 120 zł.

Zwrot podatku z urzędu skarbowego otrzymać mogą emeryci, którzy odebrali trzynastą i czternastą emeryturę. To przez zmiany wprowadzone w ubiegłym roku w wypłacaniu tych dodatków. Wedle nich 13. emerytura i 14. emerytura pomniejszana jest o zaliczkę na podatek dochodowy.  

Reklama

Zwrot podatku z dodatków dla emerytów. Kto dostanie pieniądze?

Na zwrot podatku mogą liczyć tylko ci emeryci, których dochód w 2023 roku nie dobił do 30 tys. zł, czyli nie wykroczył poza pułap wyznaczony kwotą wolną od podatku. Podzielenie tej kwoty przez 12 miesięcy roku daje 2,5 tys. zł miesięcznie. I ten wynik jest kluczowy, bo od niego też zależy wymiar zwrotu podatku. Nie każda z osób kwalifikujących się do odebrania pieniędzy z urzędu skarbowego dostanie tyle samo.

Ile zwrotu podatku z urzędu skarbowego?

Wedle obliczeń "Dziennika Gazety Prawnej" zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę wynieść może nawet 400 zł. Jednak to jedynie maksymalny wymiar zwrotu, część uprawnionych do niego otrzyma odpowiednio mniejsze kwoty. "DGP" wskazuje, że najwyższy zwrot należy się emerytom otrzymującym 2100 zł brutto emerytury miesięcznie. W ich przypadku będzie to aż 412 zł ze skarbówki.

Emeryci pobierający 1500 zł świadczenia mogą liczyć na około 270 zł zwrotu, natomiast ci z emeryturą na poziomie 2400 zł dostaną do 120 zł zwrotu podatku. Tylko nieco więcej, bo około 150 zł zwrotu mogą dostać seniorzy pobierający co miesiąc 1000 zł emerytury.

Ci emeryci nie dostaną zwrotu podatku

Jeśli otrzymujemy 2500 zł emerytury i więcej, zwrotu podatku nie dostaniemy. To samo tyczy się emerytów, którzy objęci są egzekucją komorniczą. W ich przypadku zwrot teoretycznie wystąpi, ale w praktyce trafi do ręki komornika. Skarbówka nie wypłaci żadnego zwrotu, jeśli senior nie opłacił mandatu lub zalega z opłatą abonamentu RTV.

Kiedy dostanę zwrot podatku?

Emeryci, którzy mogą liczyć na zwrot podatku za 13. emeryturę i 14. emeryturę, otrzymają pieniądze w terminie zależnym od formy składanego rozliczenia. Jeśli rozliczali się za pomocą systemu Twój e-PIT, pieniądze powinni otrzymać do 45 dni od dnia złożenia PIT. Jeśli natomiast rozliczenie podatku dokonane zostało na tradycyjnym papierowym formularzu, pieniądze zostaną przez skarbówkę wysłane w ciągu 90 dni.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwrot podatku | 14. emerytura | 13. emerytura | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »