500 plus dla małżeństw. Ministerstwo rodziny wylicza, jakie byłyby koszty

500 plus dla małżeństw jest pomysłem, który spotkał się z żywym zainteresowaniem Polaków. Rozwiązanie poruszyło społeczeństwo, ponieważ w przypadku tego świadczenia nieistotne byłoby, czy dana para ma dzieci. Warunkiem otrzymania środków ma być bowiem całkiem inna kwestia. Choć spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, to 500 plus dla małżeństw jest na razie jedynie w postaci petycji przesłanej do Sejmu.

500 plus dla małżeństw - brzmi, jakbyśmy rozmawiali o popularnym świadczeniu na dzieci, które w tym roku 1 kwietnia będzie obchodziło swoją siódmą rocznicę. W końcu przecież to rodzice, czyli często małżeństwo, otrzymuje środki z 500 plus na swoje pociechy. Tymczasem mowa o całkiem innym pomyśle, który polegać ma na wypłacie 500 zł za spełnienie określonych warunków. W tym wypadku chodzi jednak nie o dzieci, a o małżeński staż.

Reklama

500 plus dla małżeństw. Świadczenie zależne od małżeńskiego stażu

500 plus dla małżeństw to pomysł, który przewija się w debacie publicznej już od jakiegoś czasu. W 2020 roku do prezydenta Andrzeja Dudy trafiła petycja w sprawie ustanowienia świadczenia dla par, które pozostają ze sobą w związku po ślubie szczególnie długo - na przykład 50 lat. Wówczas jednak pomysł 500 plus dla małżeństw upadł.

Idea przyznania 500 plus małżeństwom ze szczególnie długim pożyciem powraca jednak jak bumerang. Tym razem głośno jest o petycji autorstwa małżeństwa z 50-letnim stażem, które zwróciło się do Sejmu z petycją w sprawie ustanowienia świadczenia 500 plus dla małżeństw takich właśnie, jak oni.

W piśmie autorzy nie wskazali jednak konkretów, jak chociażby staż lat, jakie miałaby mieć para, by otrzymać świadczenie czy też formę świadczenia - jednokrotne czy wypłacane cyklicznie. 500 plus dla małżeństw miałoby być wypłacane parom "z długoletnim stażem" i cokolwiek to znaczy, pewne jest, że jeśli pomysł wejdzie w życie, nie będzie można liczyć na pieniądze zaraz po ślubie. Niewątpliwie również to nie dzieci i ich liczba byłyby kryterium w tej kwestii.

Ministerstwo rodziny zabrało się za wyliczenia. Ile kosztowałoby państwo 500 plus dla małżeństw

O sprawie tego świadczenia socjalnego w mediach możemy usłyszeć co jakiś czas. Tym razem jednak sprawa wraca dzięki wyliczeniom, jakich dokonało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Na wniosek sejmowej Komisji do spraw petycji, która zajmowała się pismem autorstwa małżeństwa z 50-letnim stażem, resort rodziny wyliczył, ile kosztowałoby budżet wypłacanie 500 plus dla małżeństw, gdyby założyć jednokrotne wypłacenie 500 plus na małżeństwo z wybranym stażem lat.

W ten sposób jednokrotne wypłacenie 500 plus 156 tys. małżeństwom z 40-letnim stażem kosztowałoby Polskę 78 mln 350 tys. zł. Koszt świadczenia dla 137 tys. par ze stażem 45 lat wyniósłby 68 mln 650 tys. zł. Przy parach z 50 latami stażu, których jest 97 tys., koszt to 48 mln 800 tys. zł. 47 tys. par z 55-letnim stażem otrzymałoby jednokrotne 500 plus dla małżeństw za 23 mln 600 tys. zł. Pary ze stażem 60 lat, których w Polsce jest 21 tys., dostałyby świadczenie za koszt 10 mln 850 tys. zł. Zaś 7,5 tys. par ze stażem 65 lat otrzymałoby 500 plus za 3 mln 800 tys. zł.

Małżeństwo plus stanie się faktem? Resort mówi o pracach nad 500 plus dla małżeństw

Resort minister Marleny Maląg odpowiedział także, że w czasie dokonywania wskazanych wyżej obliczeń, nie zajmował się pracami nad 500 plus dla małżeństw. Co więcej, ministerstwo rodziny wskazało również, że są inne formy uhonorowania dla najdłużej pozostających w małżeństwie osób. Zwrócił uwagę na odznaczenie za długoletnie pożycie małżeńskie, które wręczane są małżeństwom z 50-letnim stażem.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL/materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »