Reklama

Co zrobić, jeśli bon turystyczny jest niewidoczny?

Jeśli na Portalu Usług Elektronicznych ZUS nie ma zakładki "Polski Bon Turystyczny", a osoba ma prawo do tego dodatku, powinna złożyć wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej. Kluczowe jest bowiem to, kto składał wniosek o 500 plus.

Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500 plus, czyli w praktyce kto składał wniosek. Zakładka "Polski Bon Turystyczny" na PUE ZUS pojawia się w profilu tego rodzica i opiekuna, który składał wniosek o świadczenie.


Bon turystyczny jest udostępniany na podstawie danych, które pochodzą od jednostek wypłacających 500 plus. Jeżeli zakładka z bonem nie jest widoczna u osoby, która jest uprawniona do pobierania tego świadczenia, może to wynikać z braku odpowiedniej informacji w zbiorze udostępnionym do ZUS do przygotowania bonów. W takiej sytuacji należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia 500+ .  Wniosek można złożyć elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej lub papierowo na adres Polskiej Organizacji Turystycznej. Wzór wniosku jest dostępny na stronie 

Reklama

POT rozpatruje wniosek i wyda decyzję (nie ma podanego maksymalnego terminu, w którym taki wniosek ma być rozpatrzony). Jeżeli bon zostanie przyznany przez POT, zakładka "Polski Bon Turystyczny" będzie widoczna na PUE ZUS u osoby uprawnionej do bonu. Jeśli decyzja będzie odmowna, wówczas można złożyć odwołanie do ministra rozwoju.

Specyficzna sytuacja dotyczy rodziców, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem naprzemiennie. W takim przypadku każdemu z nich przysługuje bon w wysokości 250 zł oraz ewentualnie dodatkowe 250 zł, jeśli dziecko jest niepełnosprawne i ma orzeczenie, które to potwierdza.

Warto przypomnieć, że na dziecko niepełnosprawne przysługuje świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł. Przy czym dodatkowe świadczenie nie będzie dostępne od razu po aktywacji bonu. I do tego by je uzyskać, należy wysłać oświadczenie o skrócie DBT i dołączyć do niego orzeczenie w formie skanu lub zdjęcia.

Monika Krześniak-Sajewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »