COVID-19: Unijny paszport dostępny już w aplikacji

Unijny Certyfikat COVID jest już od dziś dostępny w aplikacji mojeIKP oraz w aplikacji mObywatel. To ułatwi podróżowanie, ale trzeba pamiętać, że jeszcze nie wszystkie kraje unijne wprowadziły UCC i przed wyjazdem warto sprawdzić miejscowe regulacje.

Jeśli zainstalujemy aplikację mojeIKP, to Unijny Certyfikat COVID odbieramy na swoim telefonie lub tablecie. I zawsze będziemy go mieć pod ręką. UCC od 1 czerwca był dostępny jedynie na Internetowym Koncie Pacjenta. Od dziś jest dostępny także w aplikacjach mobilnych mojeIKP i mObywatel, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie - informuje Centrum e-Zdrowia. W aplikacji mObywatel wcześniej było jedynie krajowe zaświadczenie o szczepieniu

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to międzynarodowy dokument elektroniczny, który ułatwia poruszanie się między krajami Unii Europejskiej, a także w podróżach na Islandię, do Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Każdy kraj sam reguluje, jakie uprawnienia ma osoba, która legitymuje się UCC.

Reklama

Certyfikat dostaje osoba, która znajduje się w jednej z trzech grup: otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje UE same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki, a Polska wymaga pełnego zaszczepienia) lub otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (w Polsce ważny przez 48), lub wyzdrowiała po COVID-19 (jego UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu).

Jeśli ktoś jest w jednej z tych grup, może pobrać certyfikat.

- Uwaga, UCC dla dziecka można pobrać wyłącznie z Internetowego Konta Pacjenta. Na razie nie będzie dostępny w aplikacji mojeIKP - informuje Centrum E-Zdrowia.

Aplikację mojeIKP, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z Apple Store.

Teraz, po zainstalowaniu mojeIKP, kod QR UCC znajdziemy w "Menu" - po uruchomieniu aplikacji należy nacisnąć na trzy kropki w prawym górnym rogu telefonu. Można też pobrać i zapisać pdf z Unijnym Certyfikatem COVID.

Jednocześnie Centrum e-Zdrowie zwraca uwagę, że  jeszcze nie wszystkie kraje unijne wprowadziły UCC. Będzie on obowiązkowy od 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić na stronie https://reopen.europa.eu/pl/ regulacje w kraju, do którego się udajemy.

Jak niedawno pisała Interia, z konta IKP korzysta już ponad 9 mln Polaków, a pojawiają się w nim kolejne funkcje, wkrótce zamawianie e-recept bezpośrednio na IKP, centralna e-rejestracja na wybrane świadczenia, e-skierowania na rehabilitację. 

Monika Krześniak-Sajewicz

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paszporty covidowe | podróże | mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »