COVID-19: Unijny paszport dostępny już w aplikacji
Unijny Certyfikat COVID jest już od dziś dostępny w aplikacji mojeIKP oraz w aplikacji mObywatel. To ułatwi podróżowanie, ale trzeba pamiętać, że jeszcze nie wszystkie kraje unijne wprowadziły UCC i przed wyjazdem warto sprawdzić miejscowe regulacje.
Jeśli zainstalujemy aplikację mojeIKP, to Unijny Certyfikat COVID odbieramy na swoim telefonie lub tablecie. I zawsze będziemy go mieć pod ręką. UCC od 1 czerwca był dostępny jedynie na Internetowym Koncie Pacjenta. Od dziś jest dostępny także w aplikacjach mobilnych mojeIKP i mObywatel, co zdecydowanie ułatwia podróżowanie - informuje Centrum e-Zdrowia. W aplikacji mObywatel wcześniej było jedynie krajowe zaświadczenie o szczepieniu
Unijny Certyfikat COVID (UCC) to międzynarodowy dokument elektroniczny, który ułatwia poruszanie się między krajami Unii Europejskiej, a także w podróżach na Islandię, do Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Każdy kraj sam reguluje, jakie uprawnienia ma osoba, która legitymuje się UCC.
Certyfikat dostaje osoba, która znajduje się w jednej z trzech grup: otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje UE same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki, a Polska wymaga pełnego zaszczepienia) lub otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (w Polsce ważny przez 48), lub wyzdrowiała po COVID-19 (jego UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu).
Jeśli ktoś jest w jednej z tych grup, może pobrać certyfikat.
- Uwaga, UCC dla dziecka można pobrać wyłącznie z Internetowego Konta Pacjenta. Na razie nie będzie dostępny w aplikacji mojeIKP - informuje Centrum E-Zdrowia.
Aplikację mojeIKP, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z Apple Store.
Teraz, po zainstalowaniu mojeIKP, kod QR UCC znajdziemy w "Menu" - po uruchomieniu aplikacji należy nacisnąć na trzy kropki w prawym górnym rogu telefonu. Można też pobrać i zapisać pdf z Unijnym Certyfikatem COVID.
Jednocześnie Centrum e-Zdrowie zwraca uwagę, że jeszcze nie wszystkie kraje unijne wprowadziły UCC. Będzie on obowiązkowy od 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić na stronie https://reopen.europa.eu/pl/ regulacje w kraju, do którego się udajemy.
Jak niedawno pisała Interia, z konta IKP korzysta już ponad 9 mln Polaków, a pojawiają się w nim kolejne funkcje, wkrótce zamawianie e-recept bezpośrednio na IKP, centralna e-rejestracja na wybrane świadczenia, e-skierowania na rehabilitację.
Monika Krześniak-Sajewicz
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami