Czy można odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka?
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka jest bardziej skomplikowane niż osobiste zrzeknięcie się praw do określonych dóbr. Pod warunkiem znajomości prawa i terminowego złożenia wzoru pisma o odrzucenie spadku nie stanowi jednak większego problemu. Wystarczy tylko zorientować się, kto i na jakich zasadach może dokonać tego w jego imieniu. Oto co w praktyce oznacza zrzeczenie się spadku przez dziecko.
Odrzucenie spadku przez małoletniego nierzadko okazuje się znacznie lepszą opcją od jego przyjęcia. Gdy poza nabyciem aktywów w grę wchodzi również dziedziczenie długów, dorosły spadkobierca może zrzec się spadku osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika.
Wtedy jednak prawa do dziedziczonego majątku przechodzą na kolejnego potomka bez względu na wiek. To zaś oznacza, że tuż po urodzeniu nasze dziecko może stać się spadkobiercą spadku z długami.
Jak małoletnie dzieci mogą zrzec się spadku po zadłużonym krewnym? Wyjaśniamy, co trzeba zrobić, aby szybko pozbyć się problemu.
Odziedziczone długi po zmarłym krewnym to poważny problem. Zwłaszcza że nie dotyczą one wyłącznie nas samych, ale również naszych dzieci, które po odrzuceniu spadku przez rodziców, automatycznie zostają spadkobiercami zadłużonego majątku.
Na szczęście, małoletni, którzy nie mają zdolności do czynności prawnych, wcale nie muszą wkraczać w życie z długiem pozostawionym im przez wuja czy dziadka. Pomimo tego, że z racji wieku sami nie mogą ubiegać się o odrzucenie spadku, w ich imieniu może zrobić to inna osoba.
Ustaliliśmy już, że można odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka. Zastanówmy się więc teraz, kto jest upoważniony, aby to zrobić. Oczywiście najczęściej osobami uprawnionymi są rodzice, ale może być to również dowolna inna osoba, pod warunkiem, że jest opiekunem prawnym dziecka.
Zanim wystąpimy do sądu o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, musimy mieć pewność, że w danej chwili jest on spadkobiercą zgodnie z kolejnością dziedziczenia. Jeśli więc dług w pierwszej kolejności odziedziczyli rodzice, to najpierw osobiście muszą oni odrzucić spadek, a dopiero później mogą domagać się tego w imieniu dziecka.
W teorii sąd powinien poinformować dalszych spadkobierców o odrzuceniu spadku przez bliskich krewnych. W praktyce bywa z tym różnie. Trzeba więc na bieżąco interesować się sytuacją.
Gdy będzie jasne, że spadkobiercą długu jest małoletnie dziecko, najpierw trzeba zyskać postanowienie sądu rodzinnego na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. To dlatego, że odrzucenie spadku wykracza poza zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.
Kolejność, którą należy się kierować, jest więc następująca:
- złożenie wniosku do sądu rodzinnego
- wzięcie udziału w postępowaniu przed tymże sądem
- uzyskanie postanowienia zezwalającego na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego
- złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku u notariusza lub przed sądem rejonowym (wydział rodzinny lub opiekuńczy)
Dopiero po otrzymaniu prawomocnego postanowienia sądu rodzinnego, można złożyć w imieniu dziecka oświadczenie o odrzuceniu spadku w sądzie rejonowym zgodnym z miejscem zamieszkania małoletniego, który odrzuca zadłużony spadek.
Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka podlega opłacie sądowej w wysokości 100 złotych. Z wnioskiem tym może wystąpić jeden z rodziców, jednak sąd ma prawo zapytać o stanowisko również drugiego opiekuna i wtedy będzie on uczestnikiem całego postępowania.
W sądzie może zostać wyznaczona rozprawa, ale nie musi do niej dojść, jeśli sąd uzna, że dokumentacja jest kompletna i dowodzi tego, że odrzucenie spadku jest w interesie dziecka. Warto dołączyć więc tutaj:
- wykaz zakresu zadłużenia spadkodawcy,
- informację o postępowaniach egzekucyjnych,
- umowy kredytowe,
- wezwania do zapłaty
Na ostateczne odrzucenie spadku w imieniu małoletniego został wyznaczony termin sześciu miesięcy od dnia, w którym dana osoba dowiedziała się o tytule swojego powołania do dziedziczenia. W większości przypadków jest to sześć więc miesięcy od chwili odrzucenia spadku przez rodziców dziecka.
Jeśli jednak postępowanie w sądzie opiekuńczym wpływa na przekroczenie tego terminu, to spadek ten można odrzucić również po przekroczeniu tego terminu. Trzeba jednak pamiętać, aby zrobić to niezwłocznie po zakończeniu tego postępowania.
Podsumowując: Pomyślne zrzeczenie się spadku przez dziecko oznacza, że zostało ono pozbawione prawa do zadłużonego spadku.
Czytaj również:
Tak emeryci mogą starać się o wyższe wypłaty. Złóż wniosek w ZUS
Co wchodzi w skład spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
Pierwsza w historii kara za oszustwo na ekologię
Zobacz także: