Co wchodzi w skład spadku z dobrodziejstwem inwentarza? Także długi
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to jedna z możliwości, jakie przysługują spadkobiercy. Oznacza to, że przejmuje on na siebie nie tylko majątek, ale również długi. Nie mogą one jednak przewyższać wartości masy spadkowej. Jak zrobić spis inwentarza spadku i co jeszcze trzeba wiedzieć o tym zagadnieniu?
- Po otwarciu testamentu spadkobierca ma trzy możliwości - może odrzucić spadek, przyjąć spadek wprost lub przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
- Każda z nich niesie ze sobą zupełnie inne prawa i konsekwencje.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza to jedna z możliwości, jakie otrzymuje spadkobierca. W takiej sytuacji jego własnością stają się nie tylko zapisane w testamencie aktywa, ale również ewentualne długi, wchodzące w skład masy spadkowej. Ich górna granica jest jednak wyznaczona przez wartość majątku, której nie mogą przekroczyć.
Oznacza to, że spadkobierca nie ponosi odpowiedzialności za całość zadłużenia spadkodawcy, a jedynie tę część, którą może pokryć za pomocą odziedziczonych aktywów.
Aby ustalić, jaka jest górna granica ewentualnych długów, należy sporządzić spis inwentarza.
Spis inwentarza spadku to dokument tworzony przez komornika sądowego, w którym ujęte zostają wszystkie aktywa i pasywa wchodzące w skład masy spadkowej. Spis ten jest zazwyczaj tworzony na wniosek spadkobiercy, wykonawcy testamentu lub osoby upoważnionej do zachowku.
Inną możliwością jest wykonanie wykazu inwentarza. Dokument ten może zostać sporządzony w formie aktu notarialnego lub pisma sądowego, a jego koszt jest niższy, niż w przypadku spisu dokonywanego przez komornika.
Bez względu na wybór, należy pamiętać, by spis ten był jak najdokładniejszy. Jest to bardzo ważne, bo jeśli zabraknie w nim pewnych danych lub zostaną przedstawione fałszywe informacje, zlecający musi się liczyć z odpowiedzialnością karną oraz dodatkowymi opłatami.
Spadkobierca ma na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza 6 miesięcy od momentu otwarcia testamentu. Może to zrobić na drodze sądowej lub notarialnej. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie mamy pewności, czy zmarły nie posiadał jakichś długów, które trzeba będzie uregulować.
Jest to skuteczny sposób ochrony spadkobiercy, również w sytuacji, gdy nie określi on w wymaganym terminie roszczeń odnośnie spadku. W przeszłości, jeśli nie odrzucił on spadku w ciągu pół roku, stawał się odpowiedzialny zarówno za aktywa, jak i pasywa zmarłego. Obecnie, po zmianie przepisów, może on odziedziczyć długi jedynie do wysokości majątku.
Oznacza to, że jeśli spadkodawca nie spłacił kredytu bankowego, do zapłaty będzie zobowiązany spadkobierca, lecz tylko w kwocie równoważnej z otrzymaną wartością spadku.
Należy również dodać, że nie wszystkie długi wchodzą w skład spadku. Wyjątek stanowią m.in.:
- roszczenia wynikające z umów cywilnoprawnych,
- roszczenia o pieniężne zadośćuczynienie za doznaną kwotę
Przyjmując nieruchomości wchodzące w skład masy spadkowej należy sprawdzić, czy nie jest on obciążony hipoteką.
Osoby, które nie chcą przyjmować spadku, mogą się zdecydować na odrzucenie go w całości. Aby to zrobić, należy złożyć odpowiednie oświadczenia w kancelarii notarialnej lub w sądzie rejonowym. Jeśli zgodnie z zasadami dziedziczenia spadek przejdzie na małoletnie potomstwo spadkobiercy, musi on odrzucić do również w ich imieniu.
Czytaj również:
Kto po kim dziedziczy spadek? Wszystko o dziedziczeniu ustawowym
Emerytura po mężu nie zawsze się opłaca? Te wdowy powinny z niej zrezygnować
Renta rodzinna - duże zmiany w 2023 r.
Zobacz także: