Działania wokół podskórnego leku na hemofilię przyspieszą. Rząd złożył deklarację, padł nowy termin

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o skróceniu procedury przetargowej dotyczącej zakupu podskórnego leku na hemofilię. Decyzja ta ucieszy rodziców chorych dzieci, którzy od tygodni apelowali o interwencję w tej sprawie. Jak zapewnia resort, lek ma być dostępny już w listopadzie.

Dzieci chorujące na hemofilię wkrótce będą mogły skorzystać z nowoczesnej terapii lekiem podskórnym w ramach nowego programu lekowego. Ministerstwo Zdrowia właśnie poinformowało o przyspieszonej procedurze.

Rząd zapowiedział przyspieszenie

Kilka dni temu w Interii Biznes publikowaliśmy oficjalne stanowisko przedstawicielki Instytutu Matki i Dziecka w sprawie refundacji leku podskórnego bez ograniczeń wiekowych. Dr Magdalena Wysocka, pełnomocnik dyrektora ds. programów lekowych medycznych i badań przesiewowych, tłumaczyła nam, że trwają "prace przygotowawcze do przetargu centralnego". Zapewniała też, że zakończą się one w ciągu kilku dni.

Reklama

Nadal problemem były jednak dalsze procedury. Dr Wysocka tłumaczyła nam, że normalny tryb postępowania przetargowego wynosi 35 dni i może się znacznie wydłużyć ze względów proceduralnych. I chociaż pełnomocnik nie wykluczała, że do końca roku lek będzie już dostępny dla dzieci, to rodzice nie przyjęli tego stanowiska z entuzjazmem. Strona rządowa w piątek złożyła w sprawie swoją deklarację. 

- Chcemy przyspieszyć to (postępowanie przetargowe - przyp. red.) i nawet nie patrząc na różnego rodzaju ograniczenia prawne, zorganizowany będzie przetarg skrócony, 15-dniowy - zapewniał 18 października podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Marek Kos. 

Decyzja o skróconej procedurze zakupu podjęta została wspólnie przez Zespół Koordynacyjny ds. kwalifikacji i weryfikacji leczenia w programie zapobiegania krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B (Instytut Matki i Dziecka w Warszawie) oraz Zakład Zamówień Publicznych Ministerstwa Zdrowia.

Kiedy lek będzie dostępny?

Rodzice dzieci chorych na hemofilię od tygodni apelowali o interwencję w sprawie dostępu do leku podskórnego. Emicizumab pozwala na uniknięcie bolesnych i często ciężkich w wykonaniu wkłuć oraz daje szansę na wizyty w placówkach medycznych raz na tydzień czy dwa, nie kilka razy w tygodniu. 

- Z całą pewnością na początku listopada, w listopadzie ten lek będzie już dostępny właśnie w formie podania podskórnego dla dzieci - zapewniał Marek Kos na piątkowej konferencji prasowej.

Wspominany lek w 2018 r. został dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej, a od marca 2020 r. także w Polsce, jednak refundacja dotyczyła węższej grupy pacjentów. W nowym programie lekowym emicizumab ma być dostępny także dla dzieci do 2. roku życia niezależnie od rodzaju profilaktyki u tych pacjentów.

Agnieszka Maciuła-Ziomek 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »