Formularz IN-1 i podatek spadnie 10-krotnie. Wszystko przez nowe przepisy

Duże zmiany w podatkach od garaży. Wraz z nadejściem Nowego Roku część Polaków zapłaci dziesięciokrotnie niższą daninę. Trzeba jednak pamiętać, aby do 31 stycznia 2025 r. złożyć deklarację IN-1. Inaczej szansa na oszczędności związane ze zmianami podatkowymi w zakresie garaży i miejsc postojowych nie zostanie wdrożona do danego przypadku i podatnik zapłaci starą - wyższą - stawkę.

Podatki zaczną od Nowego Roku zajmować coraz więcej przestrzeni w publicznej dyskusji. Okazuje się, że przedmiotem rozmów będzie nie tylko składanie deklaracji podatkowej i rozliczanie się ze skarbówką. Niektórzy Polacy mogą sporo zaoszczędzić. Wszystko przez zmiany w przepisach, które zaczną obowiązywać już 1 stycznia 2025 r. 

Podatkowa rewolucja w garażach, Polacy mogą płacić mniejszą daninę

Podatki za garaż już od 1 stycznia 2025 r. będą w wielu przypadkach niższe. To za sprawą zmiany regulującej, iż właściciele garaży oraz miejsc postojowych skorzystają na nowych przepisach. Zmiany wynikają z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego związanego z rozbieżnościami w traktowaniu tego typu miejsc jako 'budynki" i 'budowle". Jedno słowo może słono kosztować podatników. To rozróżnienie garaży doprowadzało do niejasności i wyliczania różnych wysokości należności z tytułu daniny za garaż. 

Reklama

Nowy Rok to zmieni. Największą ulgę w portfelu poczują mieszkańcy bloków, gdzie znajdują się garaże wielostanowiskowe. Nowa maksymalna stawka podatku wyniesie bowiem 1,19 zł/m kw., co jest podatkiem wyznaczonym na równi z daniną za mieszkanie. Trzeba jednak pamiętać, że kluczowy jest jeden formularz. Bez dokumentu IN-1 dostarczonego do właściwego organu podatkowego naliczony podatek za garaż nadal będzie opiewał na 11,17 zł/m kw., czyli zgodnie ze starą stawką

Podatek będzie niższy dziesięciokrotnie

Zmianę w podatku od nieruchomości, a dokładnie ujednolicenie opodatkowania garaży, znaleźć można w ustawie z 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej - opublikowanej w Dzienniku Ustaw 29 listopada 2024 r. 

Nowe przepisy, które bezpośrednio wpłyną na wysokość płaconego przez Polaków podatku, wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Już od 1 stycznia 2025 r. "pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów uznawane będzie za część mieszkalną budynku. Po zmianie wszystkie pomieszczenia przeznaczone do przechowywania pojazdów w budynkach mieszkalnych - niezajętych na działalność gospodarczą - będą opodatkowane jednakową stawką podatku". 

Formularz IN-1 trzeba złożyć do 31 stycznia 2025 r.

Z racji, iż decyzja o wysokości należnego podatku powinna zostać przekazana w lutym, właściciele garaży i miejsc postojowych powinni do 31 stycznia dostarczyć formularz IN-1. Wówczas urzędnicy dokonają aktualizacji i wyliczą nową daninę zgodnie z obowiązującymi od Nowego Roku przepisami o podatku od garaży. Co ważne, nie należy składać formularza IN-1, jeśli nie doszło do zmian w nieruchomości i nie jest konieczne poinformowanie o modyfikacjach. 

Jak wyjaśnia portal propertynews.pl, z racji braku aktualnych danych w ewidencji gruntów i budynków w niektórych gminach weryfikacja danych zawartych w formularzu IN-1 może nastąpić poprzez osobistą wizytę urzędnika.

Niemniej nowe przepisy trafiły pod lupę Rzecznika Praw Obywatelskich. Regulacje miały ujednolicić kwestie opodatkowania garaży, ale RPO wskazuje na niepełność wprowadzanych zmian. Podniesiono kwestię tego, iż w kontekście podatkowym brakuje ujednoliconej definicji garażu, a to doprowadzi do sytuacji, gdy użytkownicy tzw. blaszaków, czy garaży wolnostojących przy domach jednorodzinnych nadal będą płacić wyższe stawki podatku, podczas gdy niektórzy podatnicy zanotują spore oszczędności w tej kwestii.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | garaż | zmiany podatkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »