Ile dać kieszonkowego? Tak nauczysz dziecko szacunku do pieniądza
W większości przypadków kieszonkowe stanowi dla dzieci jedyne źródło "zarobku". Okazuje się, że tego rodzaju wsparcie finansowe może mieć również pewne walory edukacyjne. Ile kieszonkowego powinno się dawać dzieciom? Wiele zależy od wieku pociechy oraz możliwości finansowych rodziców.
Zarządzanie budżetem to umiejętność, którą warto wpajać swoim dzieciom od najmłodszych lat. Szczegółowe planowanie wydatków czy oszczędzanie określonych sum z pewnością zaowocuje lepszym podejściem do finansów w przyszłości. Z tego względu warto regularnie dawać dziecku kieszonkowe, którym może samodzielnie rozporządzać. Można potraktować to jako pewnego rodzaju "symulację wypłaty", będącą elementem nauki dorosłego życia.
Dzieci otrzymujące kieszonkowe z czasem uczą się odpowiedzialności finansowej. Dzięki pieniądzom, którymi dysponują, sami decydują o swoich wydatkach i ponoszą z tego powodu konsekwencje. Przykładowo – jeśli dziecko wyda od razu całe kieszonkowe, to wówczas nie będzie miało pieniędzy, gdy zechce kupić coś w przyszłości. To cenna lekcja, która sprzyja wyrabianiu odporności na impulsywne kupowanie niepotrzebnych rzeczy.
Dostając własne pieniądze, dzieci mogą przyswoić sobie zasady związane z praktycznym oszczędzaniem. Dzięki temu nauczą się cierpliwości oraz odraczania gratyfikacji.
To, ile kieszonkowego powinno się dawać dziecku, zależy zwykle od wieku pociechy oraz możliwości finansowych rodziców. Przeważnie młodsze dzieci mają mniej potrzeb, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy. W ich przypadku kieszonkowe może być nieco mniejsze. 7-9 latki zazwyczaj otrzymują około 10-20 zł tygodniowo. Taka kwota z reguły wystarcza na pokrycie drobnych wydatków oraz rozpoczęcie nauki zarządzania własnym budżetem. Oczywiście rola rodziców w tym procesie jest równie ważna. Na początku warto pomóc swoim pociechom w planowaniu wydatków i rozporządzaniu kieszonkowym.
Starsze dzieci mogą potrzebować nieco większych kwot. Tak jak już zostało wcześniej wspomniane – wiele zależy od możliwości finansowych opiekunów. Przeważnie jednak, pociechy w wieku 10-17 lat otrzymują około 100-200 zł miesięcznie. Oczywiście miesięczną kwotę można podzielić na mniejsze sumy, wypłacane na przykład raz w tygodniu. Wiele zależy od konkretnych ustaleń z dziećmi – trzeba bowiem podkreślić, że kwestię kieszonkowego (jego wysokość oraz regularność wypłat) dobrze jest odpowiednio wcześniej uzgodnić z dzieckiem.
Wysokość kieszonkowego jest dość elastyczna. Trzeba jednak zwrócić uwagę na inny aspekt owego przedsięwzięcia. Jest nim konsekwentna regularność takich wypłat, która pozwala na zbudowanie zaufania pomiędzy rodzicem a dzieckiem.