Ile kosztuje aparat na zęby? Na dofinansowanie z NFZ "załapią się" nieliczni

Decyzja o założeniu aparatu na zęby często wynika z pobudek natury estetycznej. Często jest to jednak decyzja stomatologa, która ma na celu poprawę komfortu pacjenta i zdrowia jego zębów. Leczenie u ortodonty nigdy nie należało do najtańszych. W 2024 roku aparaty na zęby kosztują od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, a to jeszcze nie koniec kosztów, jakie poniesiesz za równy i piękny uśmiech. Sprawdź, ile kosztuje aparat na zęby w 2024 roku.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Cena aparatu na zęby zależy od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na nią ma model samego aparatu. Wyróżnia się aparat ruchomy, który nosi się przez kilka godzin w ciągu doby, a także aparat stały. Drugi model przykleja się do zębów i nosi przez cały czas.  

Wśród modeli stałych również istnieje dość duża różnorodność. Można wymienić choćby najprostsze i najtańsze aparaty metalowe, ale także porcelanowe, kryształowe czy lingwalne, które zakłada się od wewnętrznej strony zębów. Dzięki temu są niewidoczne dla osób postronnych.  

Reklama

Wybór modelu zależy od wady i indywidualnego przypadku pacjenta. Ponadto należy wziąć pod uwagę, czy pacjent wymaga założenia aparatu na jeden, czy dwa łuki zębowe, co również ma wpływ na ostateczną cenę aparatu.  

Co jeszcze wpływa na cenę zakupu aparatu na zęby? Okazuje się, że renoma samego gabinetu oraz jego lokalizacja. W większych miastach takich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław możesz zapłacić za najtańszy aparat stały metalowy nawet o 700 zł więcej niż w mniejszych miejscowościach.  

Ile kosztuje aparat na zęby w 2024 roku? Najtańsze są aparaty ruchome. Ich koszt za jeden łuk zębowy wynosi ok. 500-900 zł. Droższe są aparaty stałe metalowe. Ich cena to od 1800-2500 zł za jeden łuk zębowy. Droższe modele aparatów stałych takie jak lingwalne czy estetyczne wiążą się z kosztem od 5000 do nawet 9000 złotych za jeden łuk zębowy.  

Dodatkowe koszty leczenia u ortodonty

To jednak jeszcze nie koniec kosztów związanych z leczeniem ortodontycznym. Cena aparatu na zęby nie obejmuje usług specjalisty, a te nie należą do najtańszych. Samo założenie aparatu na zęby kosztuje od 500 do 1000 zł. Ponadto należy wziąć pod uwagę koszty pojedynczych wizyt kontrolnych. Prostowanie zębów aparatem stałym zajmuje około 2,5 roku. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co miesiąc, a koszt jednej wizyty to od 200 do 250 zł, co w sumie daje dodatkowe 6000-7500 złotych.  

Zdjęcie aparatu na zęby to kolejne 500-1000 zł więcej do całkowitej ceny leczenia wady zgryzu. Aby utrzymać efekt równych zębów, niezbędne jest noszenie aparatu retencyjnego. Ten z kolei kosztuje ok. 600 zł.  

Jak widać, osoby z równym zgryzem i zębami od urodzenia są niebywałymi szczęściarzami. Wszyscy inni, aby cieszyć się pięknym uśmiechem, muszą sporo wydać na leczenie. W sumie wychodzi od 9 do 13 tys. złotych za jeden łuk zębowy i do nawet 20 tysięcy złotych za dwa łuki zębowe. Inwestycja kolosalna, ale często konieczna.  

Czy aparat na zęby jest refundowany przez NFZ?

Wiele osób zastanawia się, czy NFZ dopłaca do leczenia u ortodonty. Jak się okazuje tak, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Dopłatami objęte są jedynie dzieci do 12. roku życia. W ramach bezpłatnego leczenia można wybrać tylko najtańszą opcję aparatu - czyli aparat ruchomy, który niestety często nie wystarcza do leczenia wad zgryzu czy sporych nierówności w obrębie łuku zębowego.  

Przeczytaj także:

Ok. 500 zł oszczędności na wizycie u dentysty. Wielu Polaków o tym nie wie

Niemal 10000 złotych. Kolosalne różnice między rentą rodzinną a rentą wdowią

Tysiące osób ma problemy przez niepłacenie abonamentu RTV. Kary idą w miliony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: leczenie zębów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »