Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 r.? Tak możesz zaoszczędzić

Planujesz remont, a może będziesz wykańczać mieszkanie czy dom? Jeżeli chcesz skorzystać z usług firm remontowych, to musisz liczyć się z niemałym wydatkiem. Jaki jest koszt malowania ścian w 2024 roku? Jak możesz zaoszczędzić na malowaniu ścian?

Od czego zależy koszt malowania ścian?

Cena malowania ścian zależna będzie przede wszystkim od rodzaju pomieszczenia i jego wielkości. W cennikach firm remontowo-budowlanych podawane są ceny za pomalowanie 1 m2, a więc oczywiste, że im większe pomieszczenie, tym więcej zapłacimy za jego pomalowanie.

Znaczenie ma również kolor, ewentualne dekoracje oraz stan techniczny ścian. Przed pomalowaniem ściany powinny być odpowiednio przygotowane, aby nowy kolor trzymał się latami i co najważniejsze, wyglądał estetycznie. Jeśli na ścianach znajduje się stary kolor lub tapeta, to naturalnie, trzeba będzie się ich pozbyć, co też wiąże się z dodatkowym kosztem. Więcej zapłacimy za malowanie także wtedy, gdy konieczne będzie wyrównanie lub szpachlowanie ścian.

Poza tym jeżeli na ścianach znajdują się drobne uszkodzenia, np. ściany są poobijane, są w nich dziury lub mają wyszczerbiony tynk, to konieczne może dodatkowo okazać się uzupełnienie ubytków.

Reklama

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku?

Malowanie ścian na biało to koszt od około 15 do 30 zł za m2, za pomalowanie ścian kolorową farbą analogicznie zapłacimy więcej, około 20-50 zł za m2. Za gruntowanie będziemy musieli zapłacić od około 2 do 16 zł za m2, za skrobanie starych powłok malarskich 10-35 zł za m2, za zrywanie tapet od około 10 zł za m2, za wykonanie gładzi gipsowej od 35 do 70 zł za m2, za szpachlowanie zaś od 30 do 50 zł za m2.

Z kolei za pomalowanie drzwi zapłacimy od 60 do 240 zł za m2, za pomalowanie okien natomiast około 150-400 zł za m2. Dodatkowo firmy remontowo-budowalne pobierają zazwyczaj opłatę za zabezpieczenie powierzchni folią, co kosztuje najczęściej około 10-20 zł za m2.

Ile więc kosztuje pomalowanie pokoju? Przykładowo, jeżeli pokój ma 20 m2, to cena za jego pomalowanie będzie wahać się w przedziale od 600 do nawet 1600 zł. Ostateczny koszt zależny jest od tego, czy na miejscu potrzebne będą dodatkowe usługi, takie jak zrywanie starych tapet, szpachlowanie ścian, uzupełnienie ubytków itd. Im mniej rzeczy do zrobienia przed malowaniem, tym mniej zapłacimy za usługę.

Warto również pamiętać, że ww. koszt nie obejmuje kosztów farby. Za farbę musimy bowiem zapłacić osobno.

Jak zaoszczędzić na usługach malarskich?

Za pomalowanie ścian w całym mieszkaniu czy domu, bez wątpienia zapłacimy kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych, dlatego dobrym pomysłem może okazać się samodzielne wykonanie niektórych prac. Warto jednak podejmować się wyłącznie takich prac, które nie będą zbyt skomplikowane.

Przykładowo, jeżeli będziemy chcieli usunąć ze ścian starą tapetę, ale nie będziemy wiedzieli, jak to prawidłowo zrobić, to możemy uszkodzić ścianę, a tym samym narazić się na jeszcze większe koszty ze względu na konieczność naprawy ubytków, które przypadkowo zrobiliśmy.

Samodzielnie możemy jednak zdrapać stare powłoki malarskie za pomocą szpachelki, robiąc to delikatnie, by nie uszkodzić powierzchni. Proste wydaje się też samodzielnie umycie ścian, ale warto pamiętać, by np. w kuchni użyć specjalnych preparatów, które skutecznie usuwają tłuszcz lub inne trudne do usunięcia zabrudzenia na ścianach.

Poza tym samemu możemy też przygotować pomieszczenie do malowania, zabezpieczając meble, podłogę i inne sprzęty folię. W ten sposób odejdzie nam pewien koszt, który możemy przeznaczyć, np. na zakup farb.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: malowanie ścian | remont
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »