Reklama

Ile osób skorzysta z wakacji kredytowych?

Giełdowe banki szacują, że średnio ok. 67 proc. ich klientów posiadających kredyt hipoteczny zdecyduje się na skorzystanie z wakacji kredytowych. Zdaniem ekspertów, łączny koszt dla dziewięciu banków wyniesie od 12 do 12,9 mld zł - wynika z danych PAP Biznes. Według analityków banki będą na bieżąco weryfikowały swoje szacunki wraz z faktycznym wpływem wniosków od klientów.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Banki zapłacą za wakacje kredytowe ponad 12 mld

W piątek giełdowe banki podały szacunki kosztów wejścia w życie wakacji kredytowych dla ich klientów. Z zebranych przez PAP Biznes danych wynika, że szacowany łączny koszt tego programu dla dziewięciu banków wyniesie od 12 do 12,9 mld zł. Wakacje kredytowe obciążą wyniki banków za III kwartał.

Banki szacują, że odsetek klientów zainteresowanych zawieszaniem spłaty rat wynieść może od 50 proc. do 90 proc., przy średniej oczekiwań na poziomie ok. 67 proc.

Reklama

Najniższy stopień partycypacji szacuje Santander (50 proc.), a najwyższy Bank Millennium (do 90 proc.)

"Partycypację w programie wakacji kredytowych banki szacują w sporym przedziale od 50 do 90 proc. Wydaje się, że banki podeszły do tego w różny sposób - część nich ankietowała klientów, część szacunków wynikała za przyjętych modeli. Nie jestem zaskoczony szacowaną przez banki partycypacją. Banki będą pewnie na bieżąco weryfikowały swoje szacunki wraz z faktycznym wpływem wniosków o wakacje kredytowe. Stopień partycypacji i szacunek kosztów wakacji kredytowych będzie się więc zmieniał" - powiedział PAP Biznes analityk Santander BM Kamil Stolarski.


Ile osób skorzysta z wakacji kredytowych?

Przedstawiciele banków informowali wcześniej, że zainteresowanie wakacjami kredytowymi może być bardzo duże. Związek Banków Polskich oceniał, że z rozwiązania tego może skorzystać ok. 80 proc. uprawnionych kredytobiorców.

W ubiegłym tygodniu prezydent podpisał ustawę wprowadzającą m.in. wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły złotowy kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy.

Atrakcyjne wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe pozwolą na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu.

Wakacje kredytowe będą przysługiwać kredytobiorcy w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Będzie można z nich skorzystać niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.

Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

WIG-BANKI

5 447,25 +30,63 0,57% akt.: 12.08.2022, 17:15
  • Otwarcie 5 399,40
  • Max (czas) 5 498,17(12.08.2022 11:52)
  • Min (czas) 5 392,70(12.08.2022 09:04)
  • Wartość odniesienia 5 416,62
  • Suma obrotów 122 973 758,01
  • Liczba akt. instr. 14/14
  • Waga akt. instr. % 100,00
  • Poziom indeksu ZAMKNIĘCIE
Zobacz również: WIG-GRY WIG140 INNOVATOR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »