Ile wynosi zachowek po ojcu, czy należy się zachowek po matce?
Sprawy spadkowe często związane są z długimi sprawami sądowymi i jeszcze większym ładunkiem emocjonalnym dla wszystkich stron. Podobnie wygląda sytuacja, gdy uprawnione do zachowku osoby zaczynają dochodzić swoich praw. Dowiedz się, czym jest zachowek po rodzicach, ile wynosi zachowek po ojcu i czy należy się zachowek po matce.
Zachowek po rodzicach to instytucja uregulowana w Kodeksie cywilnym i związana z dziedziczeniem. Została powołana w celu ochrony interesów osób najbliższych spadkodawcy. Komu należy się zachowek? Zgodnie z przepisami uprawnieni są zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Do grona zstępnych należą żyjący potomkowie osoby pozostawiającej spadek, najczęściej są to dzieci, wnuki i prawnuki, ale zalicza się do nich każdego kolejnego potomka z tej linii, czyli praprawnuki, prapraprawnuki i tak dalej.
Warto zauważyć, że spadek po rodzicach a zachowek to dwa odrębne pojęcia. W pierwszym przypadku możliwe dostępne są dwie formy dziedziczenia:
- testamentowe,
- ustawowe.
W przypadku zachowku po rodzicach mamy do czynienia z sytuacją, gdy spadkobiorca nie został uwzględniony w testamencie. Najczęściej roszczenie o zachowek wnoszą spadkobiercy, którzy zostali pozbawieni jakiegokolwiek dziedziczenia np. poprzez przekazanie przez spadkodawcę całego majątku jakiejś instytucji.
Komu nie należy się zachowek? Zostały wyszczególnione cztery przypadki, w których osoby najbliższe nie będą miały prawa do wniesienia roszczenia o zachowek. Są to osoby, które:
- zostały wydziedziczone przez spadkodawcę,
- zrzekły się dziedziczenia,
- zostały uznane za niegodne dziedziczenia,
- odrzuciły spadek.
W przepisach Kodeksu cywilnego nie został rozdzielony zachowek po śmierci ojca i zachowek po śmierci matki. Pojęcie zachowku dotyczy prawa do ubiegania się o zadośćuczynienie finansowe w przypadku, gdy osoba najbliższa nie dostała od spadkodawcy darowizny pokrywającej udział w spadku, powołania do spadku (testamentowego lub ustawowego) lub zapisu testamentowego.
Chcąc obliczyć wartość zachowku po rodzicach, jaka nam przysługuje, musimy przede wszystkim określić dwie wartości:
- tzw. czysta wartość spadku,
- wartość darowizn lub zapisów windykacyjnych dokonanych przez spadkodawcę.
W pierwszym przypadku na "czystą wartość spadku" składa się jego stan czynny (wartość praw zgodnie ze stanem w chwili otwarcia masy spadkowej oraz cen w momencie orzekania zachowku) oraz bierny (suma długów spadkowych poza zobowiązaniami zwykłymi i poleceniami). Tzw. czysta wartość spadku to różnica między stanem czynnym spadku a biernym.
Kolejnym krokiem do obliczenia wartości zachowku jest ustalenie jego substratu. Do "czystej wartości spadku" należy w tym przypadku dodać wartość zapisów windykacyjnych spadkodawcy, a także wartość uczynionych przez niego darowizn.
Czytaj także | Emerytura po mężu 2023. Te wdowy nie dostaną z ZUS ani grosza
Przedostatnim krokiem do wyliczenia zachowku po rodzicach jest ustalenie udziału spadkowego, jaki nam przysługuje. Jest to zależne od tego, w jakiej grupie spadkobierców ustawowych się znajdujemy. Do pierwszej należy małżonek oraz dzieci. Dziedziczą oni w stopniu równym (jednak małżonek nie może otrzymać mniej niż ¼ masy spadkowej).
Jeśli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, ale na świecie są jego dzieci, czyli zstępni spadkodawcy, to dziedziczą one jego część w stopniu równym. Identyczne zasady stosuje się do dalszych zstępnych.
Mają ustalone wszystkie powyższe elementy, można ustalić wysokość zachowku po rodzicach. Należy w tym celu wziąć pod uwagę art. 991. § 1 Kodeksu cywilnego, który brzmi:
Przykład: Rodzice pozostawili po sobie majątek o wartości 100 000 złotych, mieli dwójkę dzieci, a w testamencie przepisali wszystko jednemu dziecku. Drugie ma prawo wystąpić o zachowek w wysokości ½ wartości spadku. Przyjmujemy, że 100 000 złotych to substrat.
Zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego dziecku należy się ½ udziału w spadku, czyli w tym przypadku 50 000 złotych. Zachowek po rodzicach w wysokości ½ jego wartości liczymy w stosunku do 50 000 złotych, czyli jest to 25 000 złotych.
Warto pamiętać, że zachowek jest roszczeniem majątkowym i nie może zostać uregulowany w inny sposób, niż jego spłata. Oznacza to, że nie jest możliwe przekazanie nieruchomości lub ruchomości w celu zaspokojenia tego roszczenia. Dodatkowo w ciągu 5 lat od ogłoszenia testamentu (lub od otwarcia spadku w przypadku jego braku) roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu.
Czytaj także:
Rachunki za ogrzewanie. "Trzeba patrzeć na prognozy zużycia"
Członek RPP: Zapowiedzi wakacji kredytowych niepotrzebne
Wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną