Jak sprawdzić majątek zmarłego?
Może się wydawać, że spadek po zmarłym krewnym to zawsze dobra informacja. Niestety bardzo często się zdarza, że o swoich bliskich wiemy mniej, niż możemy przypuszczać. Często zmarły zostawia po sobie nie tylko aktywa, ale także pasywa, w tym różnego rodzaju niespłacone pożyczki czy kredyty. Warto więc w przypadku najmniejszych wątpliwości sprawdzić, czy aby nie będziemy ich spadkobiercami. Jak sprawdzić majątek zmarłego?
Sprawdzić majątek zmarłego warto zawsze, kiedy mamy wątpliwości co do jego niepewnej przeszłości finansowej. Zgodnie z art. 992 § 1 Kodeksu cywilnego zarówno prawa majątkowe i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. To oznacza, że spadek to nie tylko aktywa, jak mieszkanie czy samochód, ale także pasywa jak długi, których nie spłacił spadkodawca.
Dlaczego warto sprawdzić majątek zmarłego? Przyjęcie spadku wprost oznacza, iż spadkobierca dziedziczy wszystko, a tym samym ponosi odpowiedzialność za długi zmarłego bez żadnych ograniczeń i z całego swego majątku. Niestety zdarza się, że rodzina zmarłego nie ma świadomości, że ten pozostawił po sobie długi, które wchodzą do masy spadkowej. By się zabezpieczyć, trzeba podjąć wysiłek sprawdzenia majątku zmarłego.
Na początek warto przejrzeć dokumenty zmarłego. Być może znajdzie się wśród nich korespondencja dokumentująca ewentualne zadłużenie. Szukać należy między innymi dokumentów dotyczących kredytów, pożyczek, monitów czy dokumentacji komorniczej. Jak sprawdzić majątek zmarłego? Pomocne przed poważniejszymi krokami może być również wypytanie o długi znajomych czy dalszą rodzinę zmarłego.
Jak sprawdzić majątek zmarłego? Jeżeli poszukiwania dokumentacji nie przyniosły efektu, a wciąż nie mamy pewności co do jego zadłużenia, należy sporządzić spis inwentarza. Ten powstaje, aby ustalić majątek spadkowy osoby zmarłej i jego wartości. Może on zostać sporządzony na dwa sposoby. Pierwszy na wniosek sądu, który wydaje postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza. Oprócz tego wniosek o sporządzenie spisu inwentarza kieruje się bezpośrednio do komornika.
Spis inwentarza jest dokumentem określającym wartość majątku spadkowego i wszystkich związanych z nim długów. Do kiedy należy go stworzyć? Spis inwentarza jeszcze przed stwierdzeniem nabycia spadku należy wykonać do 6 miesięcy od śmierci. Tyle wystarczy, aby sprawdzić ewentualne długi zmarłego. To działanie da finalną odpowiedź, czy warto przyjąć, czy może odrzucić spadek.
Przeczytaj również: Jak wygląda podział spadku po rodzicach i kto ma do niego prawo?
Jak sporządzić spis inwentarza? Stosowny wniosek składa się w sądzie spadku. Co do zasady jest to sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Wniosek o sporządzenie spisu inwentarza może być także zgłoszony bezpośrednio komornikowi. Komornik sądowy po złożeniu przez legitymowany podmiot powyższego wniosku powinien przystąpić niezwłocznie do sporządzenia spisu inwentarza.
Komornik w spisie inwentarza zamieszcza przedmioty należące do spadku z zaznaczeniem ich wartości oraz długi spadkowe, ze wskazaniem wysokości każdego z nich. W sytuacji, kiedy ustalenie wartości spadku jak ruchomości czy nieruchomości wymaga specjalnych obliczeń, komornik powołuje biegłego do oszacowania. Po wykonaniu spisu inwentarza komornik przesyła akta sądowi spadku.
Sporządzenie spisu inwentarza kosztuje 400 zł. To cena usług komorniczych, która nie kończy wydatków w sytuacji, kiedy chcemy sprawdzić majątek zmarłego. Wnioskodawca ponosi również opłaty sądowe od wniosku, które wynoszą 100 zł. W przypadku, kiedy komornik musi korzystać z pomocy rzeczoznawców, opłaty za dokonanie wyceny majątku ponosi wnioskodawca spisu.
Spis inwentarza to dokument, który wymaga dużego nakładu pracy. To mozolna praca, polegająca na ocenieniu wartości każdego przedmiotu spadkowego i analizy całego zapisu windykacyjnego. Jak długo trwa sporządzeniu spisu inwentarza? Cała procedura związana ze składaniem wniosku, spisem i złożeniem go może potrwać od kilku dni do dwóch tygodni.
Przeczytaj również:
Kto dziedziczy, gdy spadkobierca umiera? Prawo mówi wprost
Zmiany w przepisach spadkowych. Za miesiąc oni już nie będą mogli dziedziczyć