Już 3,3 mln wniosków w całym kraju. ZUS daje kilka ostatnich dni, potem stracisz 300 zł

300 plus to finansowe świadczenie dla polskich uczniów. Ci mogą dostać 300 zł na wyprawkę szkolną, ale składanie wniosków do ZUS trwa jeszcze tylko kilka dni. 300 zł z programu "Dobry start" mają generalnie pomagać w edukacji najmłodszych, ale zasady przewidują, że środki mogą otrzymać także osoby dorosłe. Już do połowy listopada Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał niemal 3,3 mln wniosków, a kwota wypłaconej pomocy osiągnęła 1,037 mld zł.

  • Kończy się czas na składanie wniosków o 300 plus w ZUS, na zgłoszenie się po świadczenie zostały ostatnie dni.
  • Warunki otrzymania świadczenia są proste, a pieniądze otrzymać oprócz dzieci mogą też dorośli.
  • Jest tylko jedna szansa na to, by zgłosić się po 300 plus już po terminie, ale dotyczy ona wyłącznie osób w ciężkiej sytuacji życiowej.

300 plus, jak przekonuje ustawodawca, ma być "inwestycją w edukację polskich dzieci". W 2022 roku 300 zł na pomoce naukowe dostało 4,4 mln edukujących się Polaków. Do końca sierpnia 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyznał pieniądze 3,3 mln dzieci na kwotę 1 mld zł. Oznacza to, że ogromna część zainteresowanych zgłosiła się po pieniądze jeszcze przed końcem roku szkolnego.

Reklama

W ramach programu rodzice, bez względu na swoje dochody, mogą otrzymać jednorazowo wypłatę 300 zł z ZUS. Pieniądze te zgodnie z celem 300 plus powinni przeznaczyć na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

300 plus do kiedy?

ZUS otworzył nabór wniosków na 300 plus już 1 lipca. Do kiedy wniosek należy złożyć do ZUS? Na zgłoszenie się po 300 zł zostały w zasadzie ostatnie dni, czas mija 30 listopada. Do tego terminu pieniądze można dostać na każde dziecko uczące się. Rzeczniczka Dolnośląskiego ZUS wskazuje jednak na szansę uzyskania pieniędzy z programu już po 30 listopada.

- Jeśli ktoś jeszcze wniosku o 300 plus nie wysłał do ZUS-u, to warto się pospieszyć. Ostateczny termin na jego złożenie upływa 30 listopada. Po tej dacie złożenie dokumentu będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada - wskazuje Iwona Kowalska-Matis.

300 plus do jakiego wieku? Dorośli też mogą dostać

Pieniądze z 300 plus dostać może każdy uczeń szkoły. Zasady programu przewidują dwie grupy beneficjentów:

  • pełnosprawne dziecko może dostać pieniądze, jeśli nie przekroczyło 20. roku życia,
  • dziecko z niepełnosprawnością może starać się o pieniądze do 24. roku życia.

Na pieniądze nie mogą liczyć jednak wszystkie dzieci uczęszczając do placówek edukacyjnych. Nawet jeśli potencjalny beneficjent spełnia warunki wiekowe, ale jest przedszkolakiem, nie dostanie świadczeniaPolskie prawo nie uznaje bowiem przedszkoli, ale i uczelni wyższych za szkoły, a więc nie uczą się w nich uczniowie.

300 zł też dla dorosłych. O dodatek starać się mogą nie tylko dzieci

W 2019 roku rozporządzeniem rządu rozszerzono grupę uprawnionych do 300 plus. Zmiana otworzyła drogę do przyznawania 300 zł świadczenia także uczniom szkół policealnych oraz szkół dla dorosłych. Warunek dotyczy wyłącznie wieku - beneficjenci muszą mieścić się w widełkach wiekowych, no i oczywiście uczęszczać do szkoły. 

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Wniosek o wypłatę 300 plus można złożyć tylko elektronicznie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyjmuje papierowych wniosków, ale drogi wnioskowania są aż cztery:

  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
  • PUE ZUS,
  • bankowość elektroniczna,
  • aplikacja mZUS.

- Złożenie wniosku jest banalnie proste. Rodzice najczęściej korzystają z aplikacji mZUS, własnego internetowego banku i konta na PUE ZUS żeby przesłać wniosek - komentuje Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Najczęstsze błędy we wnioskach. ZUS ujawnia

Rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ujawniła również, jakie błędy najczęściej popełniane są we wnioskach o 300 plus. Błędy zwykle dotyczą numerów PESEL i numerów kont bankowych.

- Jednym z błędów, jakie pojawiają się we wnioskach, jest zły numer PESEL. Rodzice wpisują swój, zamiast numeru dziecka. Zanim wyślemy wniosek, warto też sprawdzić, czy podaliśmy dobry numer rachunku, na który pieniądze mają zostać przelane - ujawniła w rozmowie z "Faktem" rzeczniczka.

300 plus przekazywane jest rodzicom wyłącznie w formie bezgotówkowej. Nie ma możliwości, aby otrzymywać świadczenie kopertą w gotówce.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | 300 plus | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »