Kiedy dojdą przelewy zlecone pod koniec roku? Są dokładne informacje

Przelewy zlecone w ostatnich dniach roku mogą dojść do odbiorcy dopiero w ciągu kilku dni. Wszystko ze względu na to, jak działa system Eiixir. Krajowa Izba Rozliczeniowa wyjaśnia, kiedy trzeba zlecić przelew, żeby doszedł jeszcze w tym roku.

Wiadomo, do której trzeba zlecić ostatnie przelewy, tak, żeby doszły do odbiorcy jeszcze w tym roku. Szczegóły podała Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). KIR poinformowała, że w piątek 29 grudnia w systemie rozliczeniowym Elixir zrealizowane zostaną dwie sesje rozliczeniowe: o godz. 9.30 i 13.30. Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego pomocą realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. 

Zwykle rozliczenie i rozrachunek zleconych w systemie transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, o godzinie 9.30, 13.30 i 16.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. W piątek 29 grudnia zrealizowane zostaną tylko dwie sesje - o 9.30 i 13.30.

Reklama

"Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy tego dnia (29 grudnia - red.) po godzinie 13.30 trafią na konta odbiorców we wtorek, 2 stycznia" - podała KIR.

Ile będą szły przelewy w euro i przelewy ekspresowe?

System Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro, 29 grudnia będzie funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Podobnie jak w każdym dniu roboczym, KIR przeprowadzi tego dnia sześć sesji rozliczeniowych. "Przelewy, które zlecimy 29 grudnia 2023 roku po godz. 16.50, trafią na konta odbiorców w kolejnym dniu roboczym - czyli we wtorek, 2 stycznia, ponieważ Nowy Rok jest dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro" - podała KIR.

Dodała, że niezależnie od dnia tygodnia, klienci banków mogą skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir, który działa w trybie ciągłym - 24 godziny na dobę przez siedem dni w roku i 365 dni w roku, czyli również w weekendy i święta. Transfer środków między rachunkami prowadzonymi w różnych bankach przy użyciu tego systemu odbywa się w czasie rzeczywistym. Przelewy system Express Elixir zwykle są jednak płatne, podczas gdy wiele banków oferuje bezpłatne przelewy za pomocą podstawowego systemu Elixir. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ELIXIR | przelewy | bank | płatności | Sylwester | nowy rok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »