Komu wzrosną raty kredytów? Stopy bez zmian, ale jedna grupa zapłaci więcej

Choć RPP nie zmieniła stóp procentowych, część kredytobiorców może być zaskoczona, ponieważ ich raty wzrosną. Pokazujemy kto może się spodziewać lekkiej podwyżki, a kto w najbliższych tygodniach zapłaci mniej.

RPP zgodnie z przewidywaniami nie zmieniła stóp procentowych, ale nie oznacza to, że raty kredytów hipotecznych stoją w miejscu. Te oparte są o rynkowy wskaźnik WIBOR, który zmienia się w zależności od spływających danych i oczekiwań na kolejne ruchy Rady.

Jednej grupie rata kredytu wzrośnie, a drugiej spadnie

- Część kredytobiorców może być zaskoczona, ponieważ ich raty wzrosną. Dotyczy to kredytów o zmiennym oprocentowaniu, opartych na stawce WIBOR 3M, dla których ostatnia aktualizacja oprocentowania miała miejsce na początku listopada. Wówczas stawka WIBOR 3M wynosiła 5,64 proc., a obecnie jest to 5,85 proc. W rezultacie, po aktualizacji oprocentowania, rata takiego kredytu na kwotę 400 tys. zł, udzielonego w lutym 2021 r. na 30 lat, wzrośnie z 2 861 zł do 2 919 zł - tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Z odwrotną sytuacją będą mieli do czynienia kredytobiorcy, których oprocentowanie oparte jest na stawce WIBOR 6M. Tutaj aktualizacja odbywa się co 6 miesięcy. Na początku sierpnia 2023 r. WIBOR 6M wynosił 6,58 proc., a obecnie 5,85 proc. To spowoduje, że rata spadnie z 3 114 zł do 2 920 zł.

Reklama

Ciekawa sytuacja występuje jeśli chodzi o oprocentowanie dla nowych kredytów czyli tych, które są w ofertach banków.

Ile wynosi oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych

Według danych NBP średnie oprocentowanie nowych kredytów hipotecznych, wypłaconych w grudniu 2023 r. (najnowsze dane), wyniosło 7,67 proc. Dla porównania, w najgorszym momencie, czyli w listopadzie 2022 r., wynosiło aż 9,42 proc. Oznacza to, że choć stopy procentowe NBP spadły o 1 pp., to średnie oprocentowanie nowo udzielanych kredytów hipotecznych zmniejszyło się aż o 1,75 pp. W przypadku kredytu na 400 tys. zł, na 30 lat, spowodowało to spadek pierwszej raty z 3 340 zł do 2 844 zł.

Oprocentowanie lokat mocno w dół

Jak pokazuje analiza Expandera, jeszcze mocniej spadło oprocentowanie lokat bankowych. Według danych NBP te zakładane w grudniu 2023 r. miały średnie oprocentowanie wynoszące 4,41 proc. Dla porównania, w najlepszym momencie, czyli w grudniu 2022 r., oprocentowanie wynosiło 6,25 proc. Niestety, nawet wtedy przeciętnej lokacie nie udało się pokonać inflacji. Po uwzględnieniu podatku oprocentowanie lokaty z oprocentowaniem na poziomie 6,25 proc. wynosi bowiem 5,06 proc. Tymczasem inflacja od grudnia 2022 r. do grudnia 2023 r. wyniosła 6,2 proc. Taka lokata przyniosła więc stratę w ujęciu realnym wynoszącą 1,07 proc. - wylicza Sadowski.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | kredyt hipoteczny | raty kredytu | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »