Korzystałeś z ulgi termomodernizacyjnej i "Czystego Powietrza"? Fiskus może upomnieć się o swoje

Korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej wraz z pobieraniem dopłat np. z programu "Czyste Powietrze" może wiązać się z koniecznością zwrotu ulgi i zapłaty podatku wraz z odsetkami. - To luka w przepisach, która powinna zostać uszczelniona - uważa prawnik.

  • Osoba, która najpierw skorzystała z ulgi termomodernizacyjnej, a potem wzięła dotację z jednego z rządowych programów, na ten moment musi doliczyć wydatki już odliczone do dochodu.
  • W efekcie dofinansowania są ustawowo wolne od podatku, ale wtedy, gdy stanowią zwrot odliczonego wcześniej wydatku.
  • Prawnicy zauważają także, że konieczna jest waloryzacja kwot ulgi termomodernizacyjnej.

"Czyste Powietrze" to program cieszący się dużą popularnością. Kolejne setki tysięcy podatników korzystają także z ulgi termomodernizacyjnej w ramach rozliczenia podatku PIT. Czy to połączenie może jednak generować dodatkowe problemy? W opinii prawnika - tak. 

Reklama

Różne formy wsparcia. Korzystaj, bo możesz

Tylko w pierwszym tygodniu czerwca br. złożono blisko 5800 wniosków w programie "Czyste Powietrze". Łącznie to już ponad 150 tys. wniosków i ponad 3 mld zł dotacji na termomodernizację. Także ulga termomodernizacyjna w kwocie 53 tys. zł na osobę nadal nie traci na popularności. W ubiegłym roku z tej ulgi podatkowej skorzystano 450 tys. razy, rok wcześniej blisko 600 tys. razy.

Co łączy te dwie formy wsparcia? Luka w przepisach, która może słono kosztować podatników. W teorii prawo nie zakazuje korzystania z ulgi termomodernizacyjnej oraz innych forma wsparcia. Prawnicy z Kancelarii Prawnej Skarbiec Robert Nogacki. cytowani przez portlasamorzadowy.pl, podkreślają jednak, że istotne jest, aby nie rozliczać równocześnie tych wydatków w PIT i w programie "Czyste Powietrze" czy Mój Prąd.

W tym przypadkach oddasz ulgę termomodernizacyjną

Prawnicy, którzy zwracają uwagę na ten problem, dodają, że kłopoty zaczynają się w momencie, gdy dana osoba najpierw skorzystała z ulgi termomodernizacyjnej, a potem wzięła dotację z jednego z rządowych programów. Chodzi także o przypadki, gdy rozliczenie ulgi i złożenie dokumentów o dotację miało miejsce w jednym roku, a przyznanie środków z "Czystego Powietrza" już w kolejnym. 

- Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) będzie on zobowiązany doliczyć wydatki już odliczone, a dofinansowane dotacją w roku kolejnym, do dochodu za rok kolejny, w którym otrzymał zwrot - mówi prawnik cytowany przez portal.

Zdaniem Nogackiego to luka w przepisach, która powinna zostać wypełniona. Prawnik mówi o paradoksie, w którym "z jednej strony dofinansowania są ustawowo wolne od podatku, ale nie wówczas, gdy stanowią zwrot odliczonego wcześniej wydatku". To ma prowadzić do konieczności złożenia korekty zeznania i opłacenia podatku oraz odsetek. 

Przepisy powinny się zmienić

Konieczna jest pilna nowelizacja przepisów o uldze termomodernizacyjnej, która teraz powoduje coraz więcej problemów. Serwis portalsamorzadowy.pl podaje tutaj konkretny przykład: 

"Podatnik, który w 2022 r. wydał 40 tys. zł na termomodernizację swojego domu, a w kolejnym roku poniósł kolejny wydatek w kwocie 13 tys. zł i jednocześnie dostał z 'Czystego Powietrza' dotację w wysokości 10 tys. zł, musi doliczyć do swoich dochodów dotację w kwocie 10 tys. zł. Jeśli skorzysta przy tym z ulgi na termomodernizację w kwocie 13 tys. zł - utraci prawo do stosowania ulgi podatkowej.

Prawnicy uważają, że konieczna jest także waloryzacja kwot ulgi. Na ten moment w ciągu trzech lat od pierwszej inwestycji w termomodernizację można od dochodu odliczyć maksymalnie 53 tys. zł na osobę. Po podwyżkach cen materiałów budowlanych i rekordowych wartościach inflacji ta kwota często nie wystarcza już na pokrycie kosztów. Ministerstwo Finansów na razie nie odpowiedziało na pytania dziennikarzy o komentarz w tej sprawie. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »