Laserowa korekcja wzroku bez refundacji z NFZ. Ile kosztuje zabieg?

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem, na który decydują się osoby chcące poprawić ostrość wzroku bez konieczności noszenia okularów czy szkieł kontaktowych. Operacja może pomóc w przypadku zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. Jak wygląda i co daje laserowa korekcja wzroku? Ile kosztuje zabieg i czy jest refundowany przez NFZ?

 • Krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm można leczyć za pomocą laserowej korekcji wzroku. 
 • Zabieg jest praktycznie bezbolesny i zwykle trwa niecałe 30 minut. Okres pełnej rekonwalescencji po laserowej korekcie wzroku wynosi około 3 miesięcy.

Co to jest laserowa korekcja wzroku? 

Laserowa korekcja wzroku to zabieg pozwalający przywrócić ostrość widzenia. Lekarz zmienia kształt rogówki i w zależności od wady wzroku albo ją spłaszcza (krótkowzroczność), albo uwypukla (dalekowzroczność). Za pomocą lasera można również leczyć astygmatyzm, czyli zaburzenie symetrii obrotowej oka.  

Reklama

Jak wygląda laserowa korekcja wzroku? Zabieg poprzedzony jest wywiadem kwalifikacyjnym przeprowadzonym przez lekarza. Może on również zlecić dodatkowe badania. Sama korekta odbywa się za pomocą nowoczesnego lasera, którego wiązka modeluje powierzchnię oka. Zwykle trwa to około 30 minut. Chirurg stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki któremu laserowa korekcja wzroku jest bezbolesna.

Kto się kwalifikuje do laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekta wzroku jest zabiegiem, z którego mogą skorzystać osoby mające dalekowzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Lekarz przeprowadza wywiad, który wyklucza możliwość wykonania zabiegu w przypadku niektórych pacjentów. Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku to

 • cukrzyca, choroby onkologiczne, choroby serca, infekcje wirusowe 
 • ciąża i karmienie piersią; 
 • niektóre choroby oczu (np. jaskra, zaćma czy zespół suchego oka); 
 • zbyt pogłębiona wada wzroku. 

Dodatkowo laserowej korekcji wzroku nie przeprowadza się u osób poniżej 21. roku życia z uwagi na możliwość pogorszenia wady.

Czy laserowa korekta wzroku jest bezpieczna?

Wiele osób może czuć obawy związane z wykonaniem laserowej korekty wzroku. Czy jest bezpieczna? Lekarze są zgodni – to jeden z najczęściej przeprowadzanych i najbezpieczniejszych zabiegów. Wywiad lekarski przed korektą ma za zadanie wykluczyć osoby, u których mogą wystąpić poważne komplikacje

Podobnie jak każda operacja będąca ingerencją w ludzkie ciało, laserowa korekta wzroku może nieść ryzyko wystąpienia powikłań. Jednak zdarzają się one bardzo rzadko (poniżej 1 proc. wszystkich zabiegów).

Czego nie wolno po laserowej korekcji wzroku? 

Po odbytym zabiegu laserowej korekcji wzroku jest potrzebna odpowiednia rekonwalescencja. Choć efekty mogą być widoczne już po kilku godzinach od operacji (zwiększona ostrość widzenia), to pełną sprawność oczy odzyskują po około 3 miesiącach

Czego nie wolno robić po laserowej korekcji wzroku? Lekarze zwracają uwagę na kilka istotnych zaleceń, których warto się trzymać bezpośrednio po zabiegu. Są to: 

 • unikanie ekspozycji na czynniki atmosferyczne (promienie słoneczne, wiatr, deszcz); 
 • używanie kropli nawilżających oraz antybiotyku do oczu
 • ograniczenie stosowania makijażu
 • ograniczenie aktywności fizycznej
 • ograniczenie czasu spędzanego przed telewizorem, komputerem i telefonem
 • ograniczenie pocierania oczu
 • zachowanie ostrożności podczas kąpieli (aby szampon lub mydło nie dostały się do oczu)
 • rezygnacja z uprawiania sportu, kąpieli w basenie, jeziorze lub morzu.

Pełną listę zaleceń zwykle przedstawia lekarz, który wykonywał zabieg. W trakcie okresu rekonwalescencji należy odbywać wizyty kontrolne, na których sprawdzany jest stan oczu.

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku? Czy jest refundowana przez NFZ? 

Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który można wykonać prywatnie w wielu centrach okulistycznych zajmujących się leczeniem chorób oczu. Ile kosztuje? Wiele zależy od konkretnego miejsca, doświadczenia lekarza, klasy sprzętu oraz metody zabiegu. Średni koszt laserowej korekcji wzroku wynosi od 3500 zł do 6000 zł (za jedno oko), a praktyka pokazuje, że przeciętnie koszt całego zabiegu osiąga około 10 000 zł. 

Czy laserowa korekcja wzroku jest refundowana przez NFZ? Niestety nie. Można ją przeprowadzić wyłącznie prywatnie.

Czytaj też:

Od 1 kwietnia zmiany w zabiegach na NFZ. Zyskają chorzy z cukrzycą i po udarze.

7 nieprawidłowości okolic oka, które mogą być objawem choroby.

Co twoje oczy mogą powiedzieć ci o twoim zdrowiu?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »