Mają emerytury, ale "trzynastek" nie dostają. Chodzi o konkretną grupę, ministerstwo tłumaczy

W marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zapewniał, że pierwsze "trzynastki" trafią do polskich seniorów jeszcze przed Wielkanocą. Tytułem dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego na konta emerytów i rencistów trafiło lub jeszcze trafi - bo wypłaty się jeszcze nie skończyły - 1780,96 zł brutto, co stanowi 1620,67 zł "na rękę". Jak się okazuje, jest grupa osób, którym "trzynastki" nie zostały wypłacone od czasu wprowadzenia tego rodzaju świadczenia, czyli od 2019 r. Chodzi o emerytów-sportowców.

13. emerytura, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, została wprowadzona w 2019 r. jako forma wsparcia materialnego emerytów i rencistów. Od tego czasu "trzynastka" trafia na konta polskich seniorów wiosną co roku. Pieniędzy nie otrzymuje jednak jedna grupa osób. 

Oni nie mają co liczyć na wypłatę "trzynastki". Chodzi o pobierających tzw. emeryturę olimpijską

Jak podaje "Fakt", chodzi o osoby, które pobierają tzw. emeryturę olimpijską. To świadczenie pieniężne przyznawane jest polskim sportowcom przez Ministerstwo Sportu i Turystyki od 2000 r. 

Ustawa o sporcie z 25 czerwca 2010 r. stanowi, że ten rodzaj emerytury przysługuje sportowcom, którzy podczas igrzysk olimpijskich, zawodów "Przyjaźń 84", igrzysk paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych zdobyli co najmniej jeden medal. Dodatkowym warunkiem jest m.in. posiadanie polskiego obywatelstwa i ukończenie 40. roku życia. 

Dziennik informuje, że w 2024 r. tytułem tzw. emerytury olimpijskiej na konta sportowców trafia 4203,04 zł brutto miesięcznie. W ubiegłym roku było to 3942,81 zł brutto. Ministerstwo Sportu wyjaśniło, dlaczego osoby pobierające takie świadczenia, nie mogą liczyć na wypłatę "trzynastki". 

Reklama

Mają emeryturę, ale "trzynastki" nie dostali. Ministerstwo sportu tłumaczy

"Świadczenie pieniężne dla medalistów igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich i igrzysk głuchych tylko potocznie nazywane jest 'emeryturą olimpijską' i nie jest do niego wypłacana trzynasta i czternasta emerytura" - czytamy w odpowiedzi przesłanej "Faktowi" przez biuro prasowe Ministerstwa Sportu. 

"Świadczenie wypłacane jest co miesiąc i nie podlega waloryzacji, a jego wysokość w danym roku budżetowym ustala się na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, której wysokość określa ustawa budżetowa przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej w wysokości 1,8" - dodano.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 13. emerytura | emeryci | sportowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »