Maląg: Trwa nabór ofert do programu "Maluch plus"

Jak podała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, budżet na tworzenie nowych i dofinansowanie funkcjonowania już istniejących miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi w 2021 roku wyniesie 450 mln złotych. Program umożliwia samorządom i prywatnym podmiotom dofinansowanie na utworzenie lub rozwój placówek opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Samorządy mogą się starać o dofinansowanie do 33 tysięcy złotych na jedno nowe miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym na terenie gmin, gdzie do tej pory nie funkcjonowała żadna z tych placówek.

Z kolei w gminach, gdzie takie placówki funkcjonują dofinansowanie może wynieść do 30 tysięcy złotych na jedno miejsce. W przypadku nowych miejsc tworzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządowe, dofinansowanie wynosi do 10 tysięcy złotych.

Taką samą sumę przeznaczono w tym i w poprzednich dwóch latach. Minister wyjaśniła, że ważne jest, by miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech było jak najwięcej.

Reklama

Wnioski na przyszły rok można składać do 16 października w formie pisemnej do właściwego Urzędu Wojewódzkiego ze względu na położenie gminy, na terenie której prowadzona jest instytucja opieki lub planowane jest utworzenie instytucji. Można je składać także w formie elektronicznej poprzez platformę ePUAP.

Minister Marlena Maląg wyjaśniła, że w Polsce działa obecnie 6,4 tysięcy żłobków i klubów dziecięcych, które oferują blisko 192 tysiące miejsc opieki nad maluchami. Obecnie opieką żłobkową otoczony jest średnio co czwarty maluch.

Gminy mają czas na składanie wniosków do 16 października. Dla pozostałych podmiotów ten termin upływa 6 listopada.

Pozyskane dofinansowanie może zostać przeznaczone zarówno na rozwój infrastruktury jak i na bieżące funkcjonowanie miejsc opieki nad maluchami, w tym na koszty wyżywienia, zatrudnienia personelu, doposażenia oraz zakup środków higienicznych.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: maluch | maluch+ | żłobki | opieka nad dziećmi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »