Nalicza ją Tauron, PGE, Energa. Jak zrezygnować z opłaty handlowej?
Zapoznając się bliżej z rachunkiem za prąd można znaleźć na nim tajemniczą dla wielu osób pozycję. Jest to "opłata handlowa". Niekiedy stanowi ona niebagatelną kwotę nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Czy konieczne jest jej opłacanie? Jak uniknąć opłaty handlowej za prąd?
Opłata handlowa jest pozycją, która pojawia się na rachunkach za prąd u konsumentów, którzy wybrali rynkową ofertę sprzedawcy prądu. W zależności od tego, czy firmą sprzedającą prąd jest Tauron, PGE czy Energa, może być ona określana na różne sposoby.
W przypadku Taurona, opłata handlowa jest pobierana, aby pokryć wydatki związane z działalnością stacjonarnych Biur Obsługi Klienta. Z kolei Energa określa opłatę handlową jako niezbędną do pokrycia kosztów związanych z wystawianiem i dostarczaniem faktur.
Opłata handlowa nie jest zależna od zużycia energii elektrycznej. Zatem odbiorcy prądu muszą ją zawsze zapłacić, każdego miesiąca, nawet jeśli nie pobrali nawet jednego kWh energii.
Stawka ta nie jest regulowana odgórnie i jest zależna wyłącznie od indywidualnych dostawców - może zatem mieć różną wysokość. Dlatego warto wziąć ten czynnik pod uwagę, kiedy będziemy wybierać dostawcę prądu.
CZYTAJ WIĘCJE: Tak zmniejszysz rachunki za prąd. Zajrzyj do umowy
Konsumenci, którzy korzystają z urzędowej taryfy prądowej, nie znajdą na swoim rachunku pozycji "opłata handlowa". Jest to “dodatek" do rachunków, które związane są z umowami obejmującymi również nadprogramowe usługi, w tym np. gwarancję stałej ceny za energię przez określony umową czas.
Jeśli zatem zależy nam na uniknięciu opłaty handlowej, powinniśmy wybierać taryfy urzędowe. Ich wysokość jest ustalana przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i w żaden sposób nie może być indywidualnie zwiększana przez dostawców energii.
Taka taryfa jest zazwyczaj określona w sposób prosty, np. G12, podczas gdy taryfy w pewien sposób modyfikowane przez dostawcę poprzez dodanie do niej dodatkowych usług, określane są przez uzupełnienie nazwy taryfy literą, np. G12k.
Podpisując umowę za prąd czy też posiadając już taką umowę, warto dowiedzieć się indywidualnie od dostawcy, w jaki sposób możliwe jest odstąpienie od konieczności płacenia opłaty handlowej. Niekiedy jest to bardzo proste, ale z oczywistych względów dostawcy “nie chwalą" się tym faktem i proponują w pierwszej kolejności bardziej rozbudowane taryfy.
KO