Reklama

Niedziele handlowe. Janusz Śniadek, poseł PiS, zapowiada uszczelnienie ustawy

Jesienią 2021 r. Sejm może się zająć projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - wynika z wypowiedzi Janusza Śniadka, posła Prawa i Sprawiedliwości, dla portalu wiadomoscihandlowe.pl. Parlamentarzysta, który pilotował prace w Sejmie nad obowiązującą od ponad trzech lat ustawą o niedzielnym handlu, ocenia, że konieczna jest rekcja na coraz śmielsze wykorzystywanie przez sklepy wyjątku od zakazu przewidzianego dla placówek pocztowych. Przypomnijmy, że poprzednia próba uszczelnienia ustawy, podjęta przez PiS pod koniec 2018 r., została zaniechana po pierwszym czytaniu.

Paweł Jachowski: Markety sieci Kaufland staną się placówkami pocztowymi i będą działać w niedziele "niehandlowe". Co pan na to?

Janusz Śniadek: - Jest to ewidentne oszustwo wykorzystujące furtkę w ustawie. Sklepy otwierają się w niedziele, udając urzędy pocztowe. W powszechnym wyścigu za zyskiem i nieuczciwą konkurencją - bo nie możemy tego nazwać tylko ostrą konkurencją - niektórzy uciekają się do takich oszustw. Z całą pewnością dochodzimy do momentu, w którym trzeba się będzie zastanowić nad ewentualną nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Takie przymiarki były już wcześniej, ale się nie udało ze względu na pandemię, w której sklepy przez długi okres były w ogóle pozamykane, zwłaszcza te większe...

Reklama

Sklepy spożywcze w pandemii działały, a projekt uszczelnienia ustawy pojawił się jeszcze za poprzedniej kadencji Sejmu, na jesieni 2018 r., czyli na długo przed pandemią.

- O, niemożliwe. Aż tyle czasu już minęło? Sama ustawa nie jest taka dawna, pochodzi z 2018 r. Z całą pewnością pewne rzeczy, zjawiska, skutki tej ustawy już się jednak da zaobserwować. W tej chwili, zwłaszcza że pandemia odpuszcza i widać, że wiele sfer życia wraca do normalności, z całą pewnością trzeba się będzie tej kwestii przyjrzeć. 

- To, co się dzieje, na pewno musi skłonić do refleksji nad tym, czy wyjątek polegający na dopuszczeniu handlu w placówkach pocztowych jest słuszny. Na pewno pojawia się nad tym ogromny znak zapytania. Przy czym trzeba się będzie też zastanowić, czy któryś z innych wyjątków nie może również być wykorzystywany do tego rodzaju furtek. Taka refleksja z całą pewnością będzie, może nie w najbliższych tygodniach, ale w najbliższych miesiącach. Niewykluczone, że jesienią pojawią jakieś pomysły zmiany.

Czemu akurat jesienią?

- To kwestia procesu legislacyjnego. Tylko w sprawach rzeczywiście nadzwyczajnych taki proces przebiega szybko. Zakładam, że w tej chwili Sejm będzie bardzo zajęty legislacją ustaw dotyczących Polskiego Ładu, więc wciskanie się z jakimiś nowymi projektami będzie kłopotliwe. To dlatego daję sobie trochę czasu. Nie chcę konfabulować, że natychmiast będzie nowelizacja. Dopóki nie będzie decyzji kierownictwa PiS-u, że z tą patologią udawania placówek pocztowych trzeba skończyć, to będą inne rzeczy realizowane.

Wspomniał pan, że "dochodzimy do momentu", w którym trzeba będzie coś zrobić. Dochodzimy, czyli jeszcze nie doszliśmy?

- W mojej ocenie to już jest moment, kiedy trzeba zahamować. Nie mam cienia wątpliwości, że w ślad za tak dużą siecią jak Kaufland, czy wcześniej Polomarket, pójdą kolejne sieci.

Sieci prowadzących sklepy w niedziele jako placówki pocztowe jest już kilkanaście. Nawet pojedyncze franczyzowe Biedronki działają w niedziele. Pana zdaniem na tym się nie skończy i kolejne sieci otworzą sklepy?

- Zaczyna tych sklepów być coraz więcej i obawiam się, że to się potoczy lawinowo. To dlatego reakcja powoli staje się konieczna.

Podpisałby się pan pod projektem uszczelniającym ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele?

- Nie wykluczam, że będę współautorem takiego projektu.

Szanse na uszczelnienie ustawy na jesieni rzeczywiście są realne?

- To ja prowadziłem, procedowałem na sejmowej komisji ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Absolutnie tego ojcostwa się nie wypieram. W tej chwili widzę wyraźnie, że być może sytuacja wymaga rodzicielskiej interwencji i się do takiej interwencji szykuję.

W którym kierunku powinna pójść nowelizacja? Chciałby pan likwidacji wyjątku dla placówek pocztowych, czy wprowadzenia kryterium tzw. przeważającej działalności? Tylko Poczta Polska, czyli operator wyznaczony, mógłby działać w niedziele? Czy może franczyzowe, małe sklepy, takie jak Żabka, dalej powinny móc korzystać z wyjątku?

- Rozróżnianie podmiotów w ramach jednej grupy w taki sposób, że niektóre placówki pocztowe mogą działać, a inne nie, w ogóle nie wchodzi w grę. Najprościej byłoby wykreślić z ustawy wyjątek mówiący o dopuszczeniu handlu w niedziele w placówkach pocztowych. Takie rozwiązanie mi się w tej chwili nasuwa, a wszystko inne będzie takim "gimnastykowaniem się".

Solidarność kilka miesięcy temu zaproponowała inne rozwiązanie, polegające nie na usunięciu wyjątku dla placówek pocztowych, lecz na wprowadzeniu zakazu sprzedaży napojów alkoholowych w takich placówkach. To dobry pomysł?

- Słyszałem o tym. Często powtarzam, że patologie, które mamy teraz, związane z omijaniem ustawy, urągają powadze państwa. Sądzę, że również osiągnięcie celu w postaci ograniczenia handlu takimi "mykami" trochę nie przystawałoby do powagi państwa.

A co pan sądzi o tym, że w proceder "wspomagający" otwieranie sklepów w niedziele zaangażowała się spółka Skarbu Państwa? Pisaliśmy niedawno na portalu wiadomoscihandlowe.pl, że sieci spożywcze współpracują z należącym do Orlenu Ruchem, stają się placówkami pocztowymi i działają w niedziele.

- Jest faktem, że nie ma tutaj mowy o żadnym naruszeniu prawa. Jednak w mojej ocenie wykorzystuje się tutaj furtkę prawną w sposób nieodpowiedni, niewłaściwy. Na pewno będę rozmawiał o tym z ludźmi z zarządu Orlenu.

I co im pan powie? Że Ruchowi nie przystoi takich rzeczy robić, choć jest operatorem pocztowym?

- Pozwoli pan, że będę rozmawiał z nimi osobiście, a nie za pośrednictwem mediów.

Rozmawiał Paweł Jachowski

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »