Nowe limity prądu dla Polaków. Co po przekroczeniu 2000 kWh?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii w 2023 roku, zgodnie z którą od 1 października 2023 roku mają obowiązywać nowe limity prądu dla poszczególnych grup. Ile wynosi nowy limit prądu i ile zapłacimy za energię elektryczną po przekroczeniu limitu?

Ceny prądu 2023. Ile wynoszą nowe limity?

Zgodnie z nowelizacją ustawy o zamrożeniu cen prądu od 1 października 2023 roku limit wynoszący 2000 kWh rocznie dla gospodarstw domowych wzrośnie do 3000 kWh. Dla rodzin z osobą niepełnosprawną limit zużycia wzrasta do 3600 kWh (obecnie jest to 2600 kWh), natomiast dla rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny z kolei limit wyniesie 4000 kWh (obecnie jest to 3000 kWh rocznie).

Wprowadzono również nowe limity dla samorządów, sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów wrażliwych. Ustalono, że od 1 października 2023 roku maksymalna stawka będzie wynosić 693 zł za 1000 kWh (obecnie jest to 785 zł za 1000 kWh).

Reklama

Ile trzeba zapłacić za prąd po przekroczeniu limitu?

Gospodarstwa domowe, które przekroczą limit 3000 kWh, tak jak dotychczas, zostaną obarczone wyższą stawką za prąd. Jeżeli zaś zużyjemy w ciągu roku mniej niż obowiązujący limit, wówczas zapłacimy zgodnie z przyjętą zamrożoną stawką. Warto jednak pamiętać, że jedynie nadwyżka zostanie policzona po wyższej stawce. Do 3000 kWh zapłacimy za prąd po cenie zamrożonej. W przypadku osób, które już dokonały płatności za prąd na 2023 roku, nadpłata zostanie im naliczona na poczet kolejnych faktur za energię elektryczną.

Ponadto gospodarstwa domowe, które zmniejszą zużycie energii elektrycznej o 10 proc. od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku, dostaną dodatkowy rabat w wysokości 10 proc. Rabat będzie obowiązywał na łączną kwotę rozliczenia sprzedaży energii oraz usług dystrybucji i zostanie on zastosowany w rozliczeniach w 2024 roku.

Jak sprawdzić, czy przekroczyliśmy nowy limit 3000 kWh?

Aby sprawdzić, jak dużo energii zużywamy w danym okresie, wystarczy zapoznać się z rachunkiem za prąd oraz rubryką zużycia energii czynnej, gdzie została podana dana wartość w kWh na dany okres, za który przychodzi nam rachunek. W fakturze za prąd znajduje się również tabela z informacją o prognozowanym zużyciu prądu, która powstaje na podstawie zużycia energii elektrycznej w tym samym okresie w zeszłym roku.

U niektórych dostawców energii w Polsce możemy sprawdzić stan zużycia energii elektrycznej w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej dostawcy. Ilość zużytego prądu można także sprawdzić w najbardziej podstawowy sposób, spisując dane z licznika w określonych terminach.

Ile zaoszczędzimy na rachunkach za prąd w 2023 roku?

Polski Komitet Energii Elektrycznej przedstawił wyliczenia, które pokazały, ile można zaoszczędzić dzięki zamrożonym cenom prądu. Zgodnie z wyliczeniami, wielkość oszczędności może wynieść od 2 tys. zł do 3 tys. zł, w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego oraz limitu obowiązującego dla danej grupy.

Wyliczenia zostały przeprowadzone na podstawie danych na temat realnego zużycia prądu przez gospodarstwa domowe, które zostały zebrane od sprzedawców energii elektrycznej. Zgodnie z obliczeniami przyjmuje się, że aż 8 mln polskich rodzin zapłaci w 2023 roku ok. 40 proc. rynkowej ceny za energię.

Jak nie przekroczyć 3000 kWh?

Jak zaoszczędzić na prądzie w 2023 roku?

  1. Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z domu,
  2. Wymień żarówki na energooszczędne,
  3. Gotuj świadomie - gotuj posiłki pod przykryciem, gotuj tylko tyle wody w czajniku, ile rzeczywiście potrzebujesz, nie otwieraj piekarnika podczas jego pracy,
  4. Korzystaj wyłącznie z pełnej pralki, suszarki oraz zmywarki,
  5. Wymień urządzenia domowe na bardziej energooszczędne,
  6. Odłączaj sprzęty od gniazdka, gdy z nich nie korzystasz,
  7. Ograniczaj korzystanie z niektórych urządzeń, np. z telewizora.

Osoby, które korzystają z ogrzewania elektrycznego, powinny również nie przegrzewać mieszkania w okresach jesienno-zimowych, co bez wątpienia wpłynie na zmniejszenie rachunków za prąd.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prąd | ceny prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »