Reklama

Ocena 100 dni premier Beaty Szydło - OPZZ

Poniżej ocena 100 dni rządu Beaty Szydło dokonana przez kierownictwo OPZZ.

W kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość rozbudziło nadzieje na pilne podjęcie problemów społecznych i poprawę warunków pracy. Niestety po przejęciu władzy przez PiS nastąpiła widoczna zmiana priorytetów i na czoło wysunęły się zagadnienia ustrojowo-polityczne. Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, radiofonii i telewizji, służbie cywilnej, policji i prokuraturze doprowadzi do upartyjnienia kluczowych instytucji życia publicznego i może budzić poważne wątpliwości konstytucyjne. Niepokoi nas też zapowiadana skala zwolnień w służbie cywilnej i mediach publicznych, wdrażana często z lekceważeniem praw pracowników. Nieakceptowalny jest także błyskawiczny tryb uchwalania ustaw, uniemożliwiający merytoryczną dyskusję.

Reklama

Dla związków zawodowych i pracowników kluczowe są regulacje dotyczące rynku pracy i polityki społecznej. Część obietnic wyborczych została podjęta, ale na większość wciąż oczekujemy.

Program "Rodzina 500+"

Program, zgodnie z zapowiedzią, został przygotowany i wdrażany. Dla OPZZ jest to jeden z instrumentów wspierania polityki rodzinnej - oczekujemy od rządu dalszych, kompleksowych działań w tym obszarze i podwyższania wydatków na świadczenia społeczne. W naszej ocenie kryterium dochodowe na pierwsze dziecko zostało ustalone na zbyt niskim poziomie. Nie do przyjęcia jest też pozbawienie Rady Dialogu Społecznego możliwości uzgadniania wysokości kryterium dochodowego i świadczenia wychowawczego w kolejnych latach.

Obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn

Rząd nie przygotował swojego projektu. Do Sejmu RP wpłynął projekt Prezydenta RP, który jest w trakcie procedowania. Popieramy kierunek zmian. Projekt jednak nie uwzględnia propozycji OPZZ wprowadzającej możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy. Wprowadzenie tego rozwiązania obiecywał w kampanii wyborczej również prezydent.

Podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku

Rząd nie przedstawił projektu ustawy w tej sprawie. Z inicjatywą wystąpił prezydent i skierował do Sejmu RP projekt stosownej ustawy. OPZZ oczekuje dalszych zmian, w tym realizacji obietnicy wyborczej dotyczącej wprowadzenia dodatkowej - wyższej stawki podatku PIT dla najlepiej zarabiających Polaków.

Bezpłatne leki od 75. roku życia

Rząd przygotował projekt ustawy, nie skierował go jeszcze jednak do parlamentu. OPZZ popiera kierunek zmian, jednak analizując projekt obawiamy się, że lista objętych nim leków oraz osób uprawnionych będzie w rzeczywistości bardzo skromna.

Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 zł. dla osób zatrudnionych w innych formach niż umowa o pracę

Rząd zapowiedział wprowadzenie stawki godzinowej płacy minimalnej na poziomie 12 zł dla osób pracujących na podstawie umów zleceń i o świadczenie usług. Projekt zakłada likwidację możliwości obniżenia wynagrodzenia pracownika w pierwszym roku jego pracy. OPZZ od kilku lat zabiega o takie rozwiązanie. Warto jednak rozważyć podwyższenie proponowanej stawki do 15 zł ze względu na to, że osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych ponoszą dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem (np. koszty odzieży ochronnej, badań lekarskich), które w przypadku umowy o pracę ponosi pracodawca.

Likwidacja obowiązku szkolnego dla sześciolatków

Parlament uchwalił stosowną ustawę. OPZZ ma wątpliwości co do kierunku zmian. Ustawa może przyczynić się do zwolnień wśród nauczycieli, zwiększenia nierówności między dziećmi oraz ograniczenia skali opieki przedszkolnej.

Podatki sektorowe - bankowy i od supermarketów

Od lutego 2016 r., banki i firmy ubezpieczeniowe będą obłożone podatkiem, wynoszącym rocznie 0,44 proc. ich aktywów. OPZZ postulował wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, który ograniczałby spekulacje. Wprowadzony przez rząd podatek bankowy nie spełnia tej funkcji.

Trwają prace nad wprowadzeniem podatku obrotowego od handlu. Propozycje rządowe w tym zakresie budzą jednak wiele kontrowersji i protestów społecznych. Rząd powinien rozważyć, czy nie byłyby lepsze inne formy opodatkowania handlu.

Zapowiedź podniesienia najniższych emerytur

Rząd zdecydował się na wypłatę jednorazowych dodatków do najniższych świadczeń. Zdaniem OPZZ, rząd powinien przyjąć systemowe rozwiązania zwiększające najniższe emerytury.

Zmiany prawa pracy i Państwowej Inspekcji Pracy ograniczające nieprawidłowości w zatrudnianiu pracowników

Rząd przygotował projekt zmian wprowadzający obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy. Jest to realizacja propozycji zgłaszanej przez OPZZ od dawna.

OPZZ krytycznie ocenia przyjęte jeszcze przez poprzednią ekipę rządową zamrożenie funduszu płac w sferze budżetowej, wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz stawek podatkowych i progów dochodowych, utrzymanie podwyższonej stawki VAT i obniżenie nakładów na PIP.

W sferze zapowiedzi pozostał plan tworzenia wielkiej liczby nowych miejsc pracy. Natomiast od trzech miesięcy rośnie bezrobocie (od listopada 2015 roku do stycznia 2016 roku wzrosło bezrobocie o 124 tysiące osób).

Niepokojące jest, że najważniejsze projekty socjalne rządu mają negatywną opinię ministra finansów.

Nie można też nie zauważyć narastających niepokojów i konfliktów społecznych w zakładach pracy (górnictwo, Poczta Polska, przemysł chemiczny, energetyka).

OPZZ negatywnie ocenia zgodę rządu na obniżenie standardów socjalnych dla polskich migrantów w Wielkiej Brytanii. Krytycznie oceniamy również niechęć polskich władz do wprowadzenia w całej UE zasady równej płacy za tę samą pracę. Ten kierunek zmian popiera Komisja Europejska, tymczasem polski rząd godzi się na dyskryminację polskich pracowników za granicą.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »