Odmowa przyznania 500 plus. ZUS tłumaczy, kiedy cofa wniosek

Trwa nabór wniosków do programu Rodzina 500 plus na okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Do tej pory do ZUS-u wpłynęły już ok. 2 mln formularzy. Część z nich nie spełnia wymogów formalnych, co prowadzi do cofnięcia wniosku. Rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS wskazała najczęstsze błędy, jakie popełniają osoby ubiegające się o świadczenie.

Nabór do kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus ruszył 1 lutego. ZUS przyjął dotąd około 2 mln wniosków, co oznacza, że już przekroczono jedną trzecią ogółu podań złożonych w 2022 roku. Wówczas wnioski złożyło 5 459 550 osób. Świadczenie otrzymało niemal 8 mln dzieci.

Kiedy ZUS cofa wniosek o 500 plus?

Na rozpatrzenie wniosku o świadczenie Rodzina 500 plus ZUS ma maksymalnie 30 dni. Gdy wniosek został wypełniony poprawnie, zautomatyzowany system rozpatruje go błyskawicznie i równie szybko pojawia się decyzja o wypłacie środków. Jeśli jednak pojawiają się uchybienia, sprawę cofniętego przez system wniosku przejmuje urzędnik. 

Reklama

Rzeczniczka dolnośląskiego ZUS Iwona Kowalska-Matis w odpowiedzi na pytania Interii Biznes wskazała, że w 2022 roku wśród wszystkich 5 549 550 złożonych wniosków 56 836 zostało rozpatrzonych przez ZUS negatywnie i spotkało się finalnie z odmową.

- Zawsze apeluję: zanim klikniesz "wyślij" sprawdź dane, bo poprawny wniosek "rozpatruje" automat i decyzja o wypłacie jest bardzo sprawna. Błąd musi sprawdzić człowiek, a to zawsze trwa - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis.

Wniosek o 500 plus z błędami. Jakie pojawiają się najczęściej?

- W minionym roku najczęstszymi błędami były złożenie kilku wniosków na to samo dziecko lub nieprawidłowy PESEL dziecka - wskazuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS-u. Inne "popularne" błędy to wysyłanie dwóch wniosków na to samo dziecko przez rozwiedzionych rodziców, wpisanie numeru PESEL rodzica zamiast numeru dziecka i wpisanie niepoprawnego numeru rachunku bankowego.  

Kowalska-Matis wskazuje też na błędy popełniane przez wnioskodawców, którzy po raz pierwszy składają wniosek o 500 plus. W tym wypadku uchybienia pojawiają się najczęściej z powodu braku doświadczenia w składaniu podania. 

Niektórzy wnioskodawcy mogą sami skorygować błąd

Ratunkiem dla wszystkich, którzy złożyli wniosek z błędami, jest platforma PUE ZUS, gdzie można skorygować dane. I na tym etapie zdarzają się kolejne problemy. 

- Przy kontynuacji nasz system zaciąga poprawne dane, ale zawsze można je skorygować i bywa, że ktoś koryguje je źle - mówi rzeczniczka dolnośląskiego ZUS-u. 

Szansy na poprawę nie mają jednak wszyscy. Wnioskodawcy, którzy złożyli podanie nie wypełniając podstawowych warunków (np. dziecko przekroczyło 18. rok życia), czy przedłożyli więcej niż jeden wniosek na dziecko, muszą liczyć się z odrzuceniem nieuprawnionych podań. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko | wniosek o 500 plus | ZUS | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »