Ostatnie dni na wniosek. Jeśli przegapisz, ZUS nie wypłaci w czerwcu pieniędzy

Jeszcze tylko do 30 kwietnia można składać wnioski o 800 plus i zachować ciągłość wypłat. Przekazanie ZUS wniosku o świadczenie później sprawi, że wystąpi miesiąc, gdy ZUS nie wypłaci świadczenia.

Od 1 lutego w ZUS można złożyć wniosek o 800 plus na okres rozliczeniowy 01.06.2025 - 31.05.2026. Aby zachować ciągłość wypłat, należy dostarczyć wniosek do ZUS najpóźniej do 30 kwietnia. Jeśli zgłosimy się później, nastąpi miesiąc bez wypłaty pieniędzy, w skrajnym wypadku nawet kilka, i pomniejszenie liczby przelewów.

800 plus w 2025 roku. Dla kogo pieniądze?

800 plus wypłacane jest na każde dziecko do 18. roku życia. Jedynym warunkiem jest, by dziecko kształciło się w polskich placówkach edukacyjnych i zamieszkiwało w Polsce.

Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód rodziców oraz stan ich zatrudnienia. De facto rodzice mogą być nawet bezrobotni, a i tak dostaną świadczenie. Pieniądze wysyłane są niezależnie od liczby dzieci w rodzinie.

Reklama

Świadczenie nie jest wypłacane na dzieci powyżej 18. roku życia oraz na te, które mieszkają za granicą. Jeśli dziecko mieszka w Polsce, ale edukuje się w zagranicznej placówce (także zdalnie), jego rodzice nie dostaną na nie 800 plus.

Wyrównanie 800 plus. To zależy, kiedy złożysz wniosek

Wniosek o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy lepiej złożyć wcześniej, niż później. Jeśli nie zgłosimy się do końca kwietnia, ciągłość wypłat zostanie przerwana.

Jeśli po 800 plus zgłosimy się w okresie od 1 maja do 30 czerwca, zostanie przyznane wyrównanie. Wniosek złożony w maju oznacza brak pieniędzy w czerwcu, ale wypłatę w lipcu z wyrównaniem za czerwiec. Wniosek złożony w czerwcu znaczy, że 800 plus dostaniemy od sierpnia z wyrównaniem za maj i czerwiec. 

Jeśli zaś rodzice wyślą wniosek w lipcu, świadczenie zostanie przyznane od września. Jednak wówczas wyrównanie sięgnie tylko lipca. 800 zł za czerwiec przepadnie.

Jak złożyć wniosek o 800 plus?

Wniosek o 800 plus ZUS przyjmuje wyłącznie drogą elektroniczną. Są cztery sposoby, aby złożyć wniosek o 800 plus:

  • platforma PUE ZUS - tam można również znaleźć informacje na temat wniosku i jego obsługi,
  • strona internetowa banku lub jego aplikacja mobilna,
  • Emp@tia, czyli portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
  • aplikacja mZUS na smartfony, która zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 800 plus.
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »