PIT za 2023 rok. Jak rozliczyć go przez internet?

Dzięki internetowym usługom rozliczanie PIT-u za 2023 nie będzie dla wielu osób przykrym obowiązkiem. Prosty i intuicyjny system sprawia, że złożenie deklaracji podatkowej jest szybkie, proste i nie wymaga wychodzenia z domu. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, jeśli chcesz sprawnie uporać się z tym corocznym obowiązkiem.

Usługa Twój e-PIT to wygodna i szybka opcja, dzięki której możemy złożyć roczną deklarację podatkową. Już teraz warto się do niej zalogować. To platforma, dzięki której korzystanie z usług Urzędu Skarbowego jest wygodne i bezproblemowe.

Jak rozliczyć PIT 2023 online?

Podatnicy mają szansę na rozliczenie PIT-u online dzięki systemowi e-Urząd Skarbowy, który utworzony został przez Ministerstwo Finansów. To dzięki niemu złożenie rocznej deklaracji podatkowej jest prostsze i szybsze.

Reklama

Przez e-Urząd Skarbowy możemy dostać się do usługi Twój e-PIT, w ramach której nie musimy nawet wykonywać żadnych obliczeń. To Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie przygotowuje roczne zeznania podatkowe na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38.

Po zalogowaniu na swoje kontro podatnik nie musi mieć dodatkowych dokumentów lub formularzy, aby złożyć deklarację. Wystarczy, że sprawdzi i poprawi wprowadzone automatycznie przez KAS dane.

Złożenie deklaracji PIT przez internet jest korzystne także ze względu na zwrot podatku. Możemy na niego liczyć już po 45 dniach od złożenia deklaracji — jest to dwa razy szybciej niż w przypadku złożenia deklaracji papierowej.

Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?

Aby rozliczyć PIT online, należy wejść na stronę podatki.gov.pl, gdzie znajdziemy odpowiednią zakładkę Twój e-PIT. Do naszego profilu możemy zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel.

Korzystać z niej do tej pory mogli podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Od tego roku mogą z niej także skorzystać osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą i uzyskują przychód z działów specjalnych produkcji rolnej.

Dlaczego warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego?

Usługa e-Urząd Skarbowy może być przydatna nie tylko w przypadku składania PIT-u. Warto pamiętać o tym, że znajdziemy tam również wykaz mandatów karnych i możliwość opłacenia ich online. Po wyrażeniu zgody na doręczenie elektroniczne możemy również skorzystać z opcji e-Korespondencji. To łatwy i szybki sposób, dzięki któremu będziemy mogli wysyłać i otrzymywać pisma online. Umożliwia to dwustronną komunikację z KAS, tym samym pozwalając na załatwianie wielu spraw online.

Internetowy Urząd Skarbowy to także wygodna opcja dla przedsiębiorców. Pozwala na wystawianie i zapisanie faktur krajowych czy stworzenie ewidencji VAT za pomocą usłiugu e-mikrofirma.

W przypadku deklaracji PIT jest również pomocna przez możliwość sprawdzenia informacji na temat zwrotu podatku. Znajdziemy tam dane na temat wysłania zwrotu, zaliczenia nadpłaty oraz zwwrotu na inne zobowiązania podatkowe.

Jakie elementy powinna zawierać deklaracja PIT online?

Deklaracja PIT online wypełniana jest automatycznie. Zanim ją jednak złożymy, musimy pamiętać o tym, że dane należy najpierw sprawdzić

Przed złożeniem deklaracji PIT warto także uzupełnić wszystkie obowiązujące nas ulgi podatkowe. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wróci do nas nadpłacony podatek.

Po wypełnieniu i przesłaniu PIT-u użytkownik dostaje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) w formie pliku PDF. Wydawane jest ono przez Ministerstwo Finansów. Należy zachować je przez co najmniej 5 lat, na wypadek kontroli skarbówki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | e-PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »