Rewolucja w fakturach jeszcze później? Zapowiadany audyt może się opóźnić

W końcu tygodnia (w najbliższy piątek) mają zostać wznowione konsultacje dot. wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Odłożenie wdrożenia systemu zostało spowodowane jego wadami, a planowany audyt ma pozwolić na określenie daty wprowadzenia obowiązkowego KSeF.

Wciąż nie znamy daty wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur. Najpewniej nie stanie się to w tym roku, a właśnie wspomniany audyt (zamówiony przez resort finansów) ma określić czas potrzebny na poprawki. Wtorkowa "Rzeczpospolita" powołuje się na ministra finansów Andrzeja Domańskiego, który zakłada, że dopiero wyniki wspomnianego audytu pozwolą na dokładniejsze określenie czasu potrzebnego na wdrożenie obowiązkowego systemu i jego start.

Tymczasem audyt jeszcze się nie rozpoczął, choć najpewniej stanie się to niebawem. Składanie ofert na przeprowadzenie audytu miało się pierwotnie zakończyć 30 stycznia, ale termin przedłużono do 14 lutego (do jutra).

Reklama

Krajowy System e-Faktur - będą szerokie konsultacje

Jak informuje "Rz", już trwa (rozpoczął się w ub.r.) drugi, równoległy audyt dot. aspektów technicznych systemu.

"Tymczasem trwają zapisy do poszczególnych paneli tematycznych w ramach konsultacji wdrożenia nowego systemu" - informuje dziennik i cytuje Tomasza Rolewicza, członka Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Jak zauważa Rolewicz, "to dobrze, że Ministerstwo Finansów dopuściło szeroki udział wszystkich zainteresowanych w poszczególnych grupach konsultacyjnych w sprawie KSeF".

Jedną z najważniejszych kwestii (na którą zwracają uwagę przedstawiciele przedsiębiorców) do przedyskutowania jest sposób wdrażania obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Pojawiają się głosy, aby najpierw do systemu przystąpiły największe podmioty, a później - etapami - przystępowały do niego mniejsze firmy.

- Z jednej strony pozwalałoby to na praktyczne przetestowanie systemu na coraz to większej grupie podatników, ale z drugiej rodzi to też zagrożenia. Okres przejściowy oznaczałby dualizm wystawiania faktur: równolegle w systemie, jak też poza nim - obawia się cytowany przez "Rzeczpospolitą" Tomasz Rolewicz.

Dziennik zwraca uwagę także na problem masowego fakturowania - np. przez firmy telekomunikacyjne, które wysyłają faktury do odbiorców. Czy takie dokumenty też przechodziłyby przez KSeF - zastanawiają się eksperci podatki, z którymi rozmawiała "Rz".

KSeF - czym jest system, który ma stać się obowiązkowy?

Przypomnijmy: Krajowy System e-Faktur jest oficjalną rządową platformą służącą do wystawiania, otrzymywania i przechowywania tzw. faktur ustrukturyzowanych. System ruszył w 2022 roku, ale wciąż nie jest obowiązkowy. Miał zostać upowszechniony i wdrożony jako obowiązkowy w połowie obecnego roku, ale ten termin został przesunięty ze względu na wykryte błędy.

Faktury ustrukturyzowane funkcjonują więc w obrocie obok zwykłych papierowych i elektronicznych faktur.

Faktura ustrukturyzowana przyjmuje specjalny format opublikowany w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.

Od stycznia 2022 r. można z KSeF korzystać dobrowolnie. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: KSeF | podatki | faktura | e-faktura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »