Polacy odchodzą od węgla, ale i od pomp ciepła. Są nowi faworyci

Węgiel wciąż jest popularny, ale wyraźnie spada nim zainteresowanie wśród Polaków. Nasi rodacy coraz mniej interesują się też ekologicznymi pompami ciepła. Tymczasem rośnie popularność kotłów gazowych, które - podobnie jak piece węglowe - powinny niedługo zniknąć z polskich domów. Łagodna zima spowodowała, że wielu posiadaczy węglowych kotłów poczyniło zapasy wystarczające nie tylko do końca obecnego sezonu. Część zgromadzonego węgla pozostanie jeszcze na następny sezon grzewczy.

Firma Minds & Roses przeprowadziła (na zlecenie Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla - PIGSW) badanie dotyczące wykorzystania węgla w ogrzewaniu polskich domów. Z tegorocznego badania wynika, że 28 proc. Polaków nadal używa węgla do ogrzewania swojego domu czy mieszkania. W porównaniu do poprzedniego sezonu grzewczego (32 proc.) nastąpił spadek o 4 proc.

Węgiel w polskich domach starczy na dłużej niż do końca sezonu

Zdecydowana większość (68 proc. ankietowanych) zapewnia, że zakupiony węgiel wystarczy do końca obecnego sezonu. Co więcej, aż 34 proc. deklaruje, że węgla wystarczy im także na rozpoczęcie następnego sezonu.

Reklama

Jak informuje PIGSW, w opalaniu polskich domów dominuje węgiel gruby - używa go ponad 60 proc. badanych.

Polska węglem stoi. Wciąż 1/3 Polaków ogrzewa nim domy

Węgiel nie znika gwałtownie z polskich przydomowych kotłowni. Wyniki badania pokazują, że liczba osób ogrzewających swoje domy i mieszkania paliwami węglowymi, pomimo powolnego spadku, wciąż pozostaje bardzo duża (stanowi niemal 1/3 mieszkańców naszego kraju).

Co więcej, przewaga grubych sortymentów węgla wskazuje na to, że wciąż dominują tradycyjne kotły i piece węglowe (jest ich więcej niż kotłów automatycznych, wykorzystujących drobniejsze sortymenty węgla).

Pompy ciepła już nie tak popularne. Rośnie sprzedaż kotłów gazowych

"Znamienny jest wyraźny spadek zainteresowania pompami ciepła, o którym od dłuższego czasu jest głośno. Wyniki badania potwierdzają to, co obserwuje się już od połowy 2023 roku. Rynek nowych urządzeń grzewczych jest powoli odzyskiwany przez kotły gazowe i biomasowe" - informuje Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla wskazując na dane z badań Minds & Roses.

Choć nie brakuje osób, które planują w ciągu najbliższego roku wymianę obecnego źródła ogrzewania, to w tej grupie wyraźnie widoczny jest spadek zainteresowania pompami ciepła (z 36 do 20 proc. w stosunku do poprzedniej edycji badania w poprzednim sezonie grzewczym), rośnie natomiast zainteresowanie kotłami gazowymi (z 31 do 37 proc.) oraz kotłami na biomasę (z 10 do 15 proc).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węgiel | węgiel opałowy | palenie węglem | piece węglowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »