Program "Aktywny rodzic" wchodzi w życie. Prezydent podpisał ustawę o "babciowym"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka - "Aktywny rodzic". Tym samym "babciowe" wejdzie w życie już jesienią. Przypominamy, komu i ile będzie przysługiwać.

Na stronie Kancelarii Prezydenta RP pojawiała się lista ustaw, które zyskały podpis Andrzeja Dudy. Wśród nich jest flagowy program rządzącej koalicji. "Aktywny rodzic" szerzej znany jako "babciowe" zmieni system pomocy społecznej kierowanej do rodziców małych dzieci w Polsce.

Trzy rodzaje nowych świadczeń

Projekt ustawy w sprawie "babciowego" to jedna z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Zakłada trzy formy wsparcia, które mają sprzyjać aktywność zawodową rodziców małych dzieci i dawać im konkretne finansowe wsparcie:

Reklama
  • "Aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe) - dla rodziców aktywnych zawodowo 1500 zł miesięcznie na rzecz organizacji opieki nad maluchem w wieku 12-35 miesięcy w domu;
  • "Aktywnie w żłobku" - dofinansowanie do żłobka do 1500 zł miesięcznie na dziecko na pokrycie kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna; 
  • "Aktywnie w domu" - 500 zł miesięcznie na dziecko w wieku 12-35 miesięcy dla rodziców, którzy wychowują dziecko w domu.

Nowe rozwiązanie skierowane będzie do rodziców dzieci między 12. a 35. miesiącem życia i ma zastąpić dotychczasowy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W przypadku podpisania umowy uaktywniającej z babcią czy nianią to budżet państwa pokrywa koszty składek, które w przypadku osób w wieku emerytalnym są szczególnie istotne, gdyż zwiększają podstawę emerytury. Zawarcie takiej umowy uaktywniającej, jak i innej umowy z nianią, nie jest obowiązkowe. 

Dofinansowanie w ramach dwóch pierwszy segmentów może wynosić do 1900 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami. 

"Babciowe" - rozwiewamy wątpliwości

Już w kampanii wyborczej pojawiło się wiele pytań dotyczących "babciowego". Z czasem resort rodziny odpowiedział już na większość z nich. Także Interia Biznes pytała Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej o ważne szczegóły. 

 Wiemy już, że "babciowe" może przysługiwać także przedszkolakom. Świadczenie w najniższej możliwej wysokości otrzymają także dzieci, które w wieku 2,5 lat zmienią żłobek na przedszkole. Okazuje się, że z programu "Aktywny rodzic" skorzystają także osoby prowadzące działalność gospodarczą - choć nie bez warunków. Pytaliśmy także resort prowadzony przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, czy "babciowe" pokryje także koszty wyżywienia. Odpowiedź resortu była w tym wypadku przecząca.

Strona rządowa szacuje, że tylko w 2025 roku koszty obsługi programu "Aktywny rodzic" sięgną blisko 9 mld zł. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2024 roku. Wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Agnieszka Maciuła-Ziomek

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »