Ranking kont oszczędnościowych – SIERPIEŃ 2023. Banki tną oprocentowanie

Część banków postanowiła pomajstrować w ofercie kont oszczędnościowych. Rzuca się jednak w oczy od razu, że promocji jest zdecydowanie mniej niż w lokatach. Jakie oprocentowanie oferują banki na kontach oszczędnościowych? Sprawdzamy.

Pisaliśmy o tym już w ubiegłym miesiącu, ale nie zaszkodzi powtórzyć. Nie przedstawiamy w tym zestawieniu wszystkich produktów, które banki proponują w kategorii "rachunki oszczędnościowe". W tabeli są same konta, które mają najwyższe oprocentowanie, a zatem jeżeli dana instytucja oferuje kilka produktów oszczędnościowych określanych mianem "rachunków", to zwykle wybieramy najkorzystniejszy z nich. A to najczęściej oznacza ofertę promocyjną.

Reklama

Ze względu na zbyt dużą liczbę zmiennych, zestawienie nie jest klasycznym rankingiem i konta uszeregowane są po prostu alfabetycznie.

Na co uważać?

promocjami jest zresztą zawsze tak samo - trzeba uważnie czytać umowy i teksty pisane drobnym drukiem. W zeszłym miesiącu pisaliśmy o ofercie Citibanku - na obsługiwanym przez niego rachunku mogliśmy oszczędzić aż 9,50 proc. w skali roku. Chodzi o tzw. „Mocne Trio”. Aby otrzymać dostęp do tego konta, wystarczy tylko samodzielnie złożyć wniosek o Kartę Kredytową Citi Simplicity. Musisz mieć ukończone 18 lat,  dochód netto - minimum 1200 zł oraz zatrudnienie w obecnej firmie co najmniej trzy miesiące. Dodatkowo, ta karta kosztuje 12 zł miesięcznie. 

Obecnie w ofercie znalazło się też Konto Super Oszczędnościowe. Czy rzeczywiście jest czym kusić? Okazuje się, że promocyjne oprocentowanie, czyli obecnie 6 proc. dotyczy wyłącznie kwot do 20 tys. zł. Jeżeli przekroczymy ten próg, wówczas odsetki od pozostałej kwoty będą oprocentowane w wysokości tylko 3 proc. w skali roku.

Nie jest to jedyny haczyk. Bank nalicza odsetki na koncie na koniec każdego miesiąca kalendarzowego, ale nie w miesiącach, w których klienci dokonali jakiejkolwiek transakcji obciążającej. Niezależnie od dnia i wysokości kwoty wypłaconej z konta Super Oszczędnościowego w danym miesiącu, za pozostałe na tym koncie środki nie naliczą się odsetki na koniec tego miesiąca.

Kto obniżył oprocentowanie, a kto podniósł?

Niestety, w sierpniu brakuje jakichś spektakularnych zmian w bankowej ofercie. Nie rozpieszcza tym razem swoich klientów PKO BP. Konto Oszczędnościowe PLUS, które było oprocentowane na 8,50 proc., teraz pozwoli zarobić w skali roku tylko 7 proc. Pod warunkiem, że wpłacimy poniżej 100 tys. zł i są to nowe środki. Oferta dotyczy pierwszych 60 dni.

Także Bank Millennium ma swoje konto oszczędnościowe oprocentowane na 7 proc. Miesiąc temu było to 7,50 proc. Nieco obniżył opłacalność także rachunek w Nest Banku (z 8,25 proc. do 8,10 proc.).

Więcej zarobimy za to w Credit Agricole, chociaż niewiele więcej. Oprocentowanie rachunków wzrosło do 2,36-2,66 proc. z ... 2,35-2,65 proc. Dużo większe zmiany zaszły w promocyjnych ofertach ING Banku i mBanku. W tym pierwszym pojawiło się specjalne oprocentowanie w wysokości 7,9 proc. w ofercie "Bonus na start online". Za to mBank postawił na wsparcie swojego flagowego rachunku mKonto Intensive. Jeżeli go posiadamy, wtedy rachunek oszczędnościowy jest oprocentowany na 6,50 proc. (spora poprawa z 1,50 proc. w lipcu). Przy posiadaniu innego typu podstawowego rachunku, zarobimy 6,20 proc.

Najlepsze konta oszczędnościowe - SIERPIEŃ 2023

Nazwa bankuNazwa produktuOprocentowanieUwagi
Aion BankKonta oszczędnościowe w 3 planach5,00-7,00 Bez limitu środków
Bank MillenniumKonto Oszczędnościowe Profit7,00przez 90 dni dla nowych środków do 200 tys. zł
Bank NowynowyPROFIT5,00 (powyżej 10 tys. zł), 7,00 (poniżej 10 tys. zł) 
Bank PocztowyKonto Oszczędnościowe0,50 
Bank Pekao SAKonto Oszczędnościowe7,00Przez 6 miesięcy, do 100 tys. zł
BNP ParibasKonto Lokacyjne6,50od 7.06 do 31.08.2023 r. 
Citi HandlowyMocne Trio9,50 konto powiązane z Kartą Kredytową Citi Simplicity
Citi HandlowyKonto Super Oszczędnościowe6,00 Do 20 tys. zł 6 proc., powyżej 20 tys. zł - 3 proc.
Credit AgricoleRachunek Oszczędzam2,36-2,66 
ING BankOtwarte Konto Oszczędnościowe7,90do 400 tys. zł przez 3 miesiące
ING BankOtwarte Konto Oszczędnościowe BONUS7,00dla kwoty do 200 tys. zł przez 3 miesiące
mBankeKonto oszczędnościowe6,50Jeśli masz mKonto Intensive. Jeśli nie masz mKonta Intensive - 6,2 proc.
Nest BankKonto Oszczędnościowe8,10Do 50 tys. zł, 90 dni
PKO BPPierwsze Konto Oszczędnościowe8,00Dla młodzieży do 18 lat, do 10 tys. zł
PKO BPKonto Oszczędnościowe PLUS7,0060 dni, do 100 tys. zł
Toyota BankIndeksowane Konto Oszczędnościowe6,90Do 100 tys. zł, powyżej 100 tys. zł – 4,02 proc.
VeloBankElastyczne Konto Oszczędnościowe8,00do 400 tys. zł przez 3 miesiące
źródło: banki

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | ranking kont oszczędnościowych

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »