Skarbówka kontroluje konta bankowe. Bez twojej zgody sprawdzą, na co wydajesz pieniądze

Skarbówka ma prawo wejść na twoje konto bankowe i sprawdzić na co wydajesz pieniądze i skąd je masz. Takie prawo obowiązuje od 1 lipca 2022 roku, a na jego podstawie urzędnicy administracji skarbowej mogą zażądać od banków rozlicznych informacji na temat swoich klientów. Liczba kontroli kont bankowych rośnie, choć oficjalnie nie z powodu nieograniczonego dostępu do tych informacji. Tymczasem banki bez zgody klientów muszą udostępniać takie dane jak saldo konta bankowego, wpływy i wydatki.

  • Kontrola konta bankowego od 1 lipca 2022 roku może zostać przeprowadzona przez skarbówkę wedle uznania.
  • Nowe przepisy już nie wymagają, by dany posiadacz konta bankowego był osobą podejrzaną, by kontrolę przeprowadzić.
  • Skarbówka kontroli dokonuje bez zgody i wiedzy posiadaczy kont bankowych. Ci nierzadko dowiadują się o zastosowanej blokadzie na koncie, gdy próbują podejmować środki.

Skarbówka od początku lipca 2022 roku może kontrolować konta bankowe Polaków bez ich zgody i pod tym względem przebija nawet prokuraturę. Jak donosi portal prawo.pl, przepisy te wykorzystywane są na podstawie "przesłanek otwartych". To oznacza ich nieprecyzyjność i możliwość szerokiego oraz uznaniowego wykorzystywania.

Reklama

Skarbówka wchodzi na konta i sprawdza na co wydajemy pieniądze. Robi to bez zgody

Warto wiedzieć, że skarbówka w każdym momencie może przejrzeć nasze konto bankowe i wcale nie musimy się o tym dowiedzieć. Kontrola portfela od 1 lipca 2022 roku leży w mocy każdego organu Krajowej Administracji Skarbowej. Oznacza to, że skarbówki w całym kraju mogą zażądać od banku pełnego wglądu do konta bankowego wybranego Polaka.

Skarbówka kontrolę przeprowadzić może właściwie w każdym momencie. Wystarczy, że uzna takie działanie za stosowne. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że urzędnicy skarbowi weszli nam na konto i sprawdzili nasze finanse.

Jeszcze niedawno trzeba było być podejrzanym. Teraz do kontroli wystarczy prośba skarbówki

Zanim 1 lipca 2022 roku prawo do kontroli konta bankowego przez skarbówkę weszło w życie, trzeba było mieć status osoby podejrzanej, by takiej kontroli dokonać. Przepisy, które obowiązują obecnie, mówią już tylko o "osobie fizycznej".

Niewiedza o kontroli po stronie kontrolowanego piętrzyć może problemy. Pojawiają się one, gdy po kontroli skarbówka zdecyduje się na blokadę konta bankowego, bo znajdzie coś, co może wzbudzić jej podejrzenia. W takiej sytuacji osoba poddana kontroli dowiaduje się o zablokowaniu konta w momencie, gdy próbuje zapłacić kartą, czy podjąć pieniądze z konta bankowego. Jeśli nie ma gotówki, może zostać bez środków, kontrola zwykle trwa 72 godziny, ale może się wydłużać.

Czy można uniknąć kontroli konta bankowego przez skarbówkę? Jest tylko jedna rada

Dzięki przepisom, na bazie których skarbówka działa od 1 lipca 2022 roku, możliwe było zajęcie 3,2 mln rachunków bankowych. To wzrost o około 200 tys. kont bankowych względem 2021 roku, gdy zajęto niewiele ponad 3 mln kont. Resort finansów przekonuje jednak, że takie działania nie były ponadstandardowe w 2022 roku.

W rozmowie z Money.pl radca prawny i ekspert prawa podatkowego, Maciej Krawiel, ekspert z Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz, przedstawia sprawę inaczej. - Wzrastającą liczbę zajęć rachunków bankowych można tłumaczyć rosnącymi potrzebami budżetowymi państwa (...). Nie ulega wątpliwości, że obecna władza chętnie "podgląda" aktywność obywateli - mówi Maciej Krawiel.

W sytuacji gdy skarbówka może na podstawie prawa skontrolować konto bankowe, nie sposób się przed tym zabezpieczyć. Możemy jednak przygotować się na wypadek sytuacji, gdy w wyniku kontroli będziemy mieli zablokowane konto bankowe. Lepiej nie trzymać wszystkich pieniędzy na koncie bankowym i na czarną godzinę mieć część oszczędności odłożonych w gotówce.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konta bankowe | skarbówka | kontrola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »