Ranking lokat w lipcu 2024 roku. Spore zmiany w czołówce

W rankingu lokat terminowych w lipcu 2024 roku znowu przetasowania w czołówce zestawienia. Jest nowy lider i nowy bank na podium. Sprawdzamy, w której instytucji finansowej znajdziemy w lipcu najlepsze oprocentowanie na lokatach terminowych.

Ranking lokat bankowych w lipcu 2024 roku otwiera nowy lider. Bank oferujący dotychczas najlepsze warunki zmienia je od lipca. Wśród innych ofert ze szczytów zestawienia pojawił się z kolei nowy produkt.

Mimo, że zgodnie z najnowszymi danymi, w czerwcu w Polsce po raz kolejny wzrosła inflacja, na rynku znajdziemy bez problemu lokaty z oprocentowaniem znacznie wyższym niż poziom wzrostu cen. W ofercie wciąż są też produkty niewymagające założenia konta w banku i dostępne nie tylko dla nowych klientów.

Inflacja w Polsce. W czerwcu kolejny wzrost

Inflacja w Polsce w czerwcu wyniosła 2,6 proc. w ujęciu rocznym - podał we wstępnym odczycie Główny Urząd Statystyczny. To kolejny wzrost tego wskaźnika. A można się spodziewać, że nie ostatni. Jak wynika z najnowszej ankiety NBP przeprowadzonej wśród analityków, ekonomiści w Polsce spodziewają się, że inflacja w 2024 roku wyniesie 3,8 proc. w skali roku. W przyszłym może być jeszcze gorzej - ceny mają w 2025 roku rosnąć w tempie 4,1 proc., prognozują ekonomiści.

Reklama

Najlepsze lokaty bankowe w lipcu 2024 roku mają oprocentowanie powyżej zarówno obecnego poziomu inflacji, jak i poziomu, którego spodziewają się analitycy. Wśród 26 lokat z najwyższym oprocentowaniem, które pokazujemy w zestawieniu, wszystkie dają co najmniej 5,1 proc. w skali roku. 

Korzystny okres dla oszczędzających trwa więc nadal. Jest on wiązany z wysokością stóp procentowych w Polsce, których wysokość wpływa na poziom oprocentowania depozytów ustalany przez banki.

Rada Polityki Pieniężnej w czerwcu po raz kolejny zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na tym samym od jesieni 2023 roku poziomie. Ekonomiści nie spodziewają się żadnych obniżek w tym rok. To oznacza, że stopy procentowe kształtują się obecnie następująco:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; 
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; 
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; 
  • stopa redyskonta weksli 5,80 proc. w skali rocznej; 
  • stopa dyskonta weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Najlepsze lokaty. Tak wygląda ranking w lipcu

W Interii sprawdzamy, jakie oferty czekają w lipcu na oszczędzających. Porównaliśmy oferty kilkunastu banków działających w Polsce. Na tej podstawie przygotowaliśmy ranking lokat bankowych na czerwiec 2024 roku. 

Oferty były aktualne na dzień 28 czerwca. Wyjątkiem jest Lokata Powitalna Credit Agricole - prezentujemy warunki, na jakich produkt będzie oferowany dopiero od 1 lipca 2024 roku.

W przypadku każdej lokaty sprawdzamy wysokość oprocentowania (w skali roku), długość lokaty, to, czy trzeba mieć konto w danym banku, żeby założyć lokatę, oraz minimalne i maksymalne kwoty depozytów. Tabela uwzględnia jedynie lokaty z oprocentowaniem stałym dostępne dla posiadaczy kont bez określonej wielkości saldaPoniżej prezentujemy listę najwyżej oprocentowanych produktów:

Ranking lokat. Są lokaty bez zakładania konta

W lipcu najkorzystniejsze oprocentowanie oferuje klientom Nest Bank. Na Lokacie Witaj na 6 miesięcy możemy liczyć na 7,1 proc. w skali roku. Podkreślmy, że jest to lokata powitalna - tylko dla nowych klientów banku.

Aż cztery banki oferują produkty z oprocentowaniem 7 proc. w skali roku. To także lokaty powitalne. W lipcu w gronie banków, które oferują takie oprocentowanie, znalazł się Volkswagen Bank. Poza nim lokatę powitalną na 7 proc. dostaniemy w Banku Nowym, Credit Agricole i VeloBanku. W tej ostatniej instytucji nie trzeba zakładać konta, żeby skorzystać z oferty.

Oprocentowanie na Lokacie dla Ciebie zwiększył Raiffeisen Digital Bank. Teraz dostaniemy tam 6,5 proc. w skali roku na 6-miesięcznej lokacie. Taką samą wysokość oprocentowania oferują też Toyota Bank na Lokacie Plus na 9 miesięcy oraz Volkswagen Bank na Lokacie Plus na okres od 90 do 179 dni.

Lokaty dostępne bez zakładania rachunku bankowego oferują zaś BFF, Inbank, Toyota Bank i VeloBank.

Poza tym w zestawieniu znalazły się też produkty oferowane przez BNP Paribas i Kasę Stefczyka, 

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ranking lokat bankowych | lokaty | oszczędzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »