Skarbówka kontroluje konta bankowe Polaków. Sprawdzą, na co wydajesz pieniądze

Skarbówka ma pełne prawo, aby wejść na twoje konto bankowe i sprawdzić, skąd masz i na co wydajesz pieniądze. Choć może to brzmieć zaskakująco, takie prawo obowiązuje od 1 lipca ubiegłego roku, a na jego podstawie urzędnicy administracji skarbowej mogą zażądać od banków rozlicznych informacji na temat swoich klientów. Banki udostępniają skarbówce takie dane jak liczba rachunków danego klienta, saldo jego konta, wpływy i wydatki, ale wciąż mało kto ma o tym pojęcie.

Skarbówka od początku lipca 2022 roku w materii finansów ma uprawnienia większe od prokuratury. Portal prawo.pl wskazuje, że przepisy wprowadzone do uszczelnienia prawa podatkowego wykorzystywane są na podstawie "przesłanek otwartych", co oznacza, że są nieprecyzyjne i dają możliwość szerokiego i uznaniowego wykorzystywania.

Skarbówka wchodzi na konta i sprawdza na co wydajemy pieniądze. Robi to, kiedy chce

Wiedza o tym, co skarbówka może zrobić na naszych kontach, nie jest powszechna, ale warto wiedzieć, że w każdym momencie organy administracji skarbowej mogą przejrzeć nasze konto bankowe i wcale nie musimy się o tym dowiedzieć. Swoistego rodzaju kontrola portfela od 1 lipca 2022 roku leży w mocy każdego organu Krajowej Administracji Skarbowej - skarbówki w całym kraju mogą zażądać od banku pełnego wglądu do konta bankowego wskazanego Polaka.

Reklama

Organ ma możliwość domagania się wglądu do rachunku właściwie w każdym momencie, kiedy uzna to za stosowne. Posiadacz tego rachunku nawet nie będzie miał świadomości o tym fakcie - tłumaczył na łamach Prawo.pl doradca podatkowy, Dominik Niewadzi.

Dotąd trzeba było być podejrzanym. Teraz wystarczy prośba skarbówki

Zanim 1 lipca 2022 roku prawo dotyczące kontroli konta bankowego przez skarbówkę weszło w życie, aby skontrolować konto bankowe wskazanej osoby, trzeba było mieć status osoby podejrzanej. Przepisy, które obowiązują obecnie, mówią już tylko o "osobie fizycznej". Co więcej, osoba kontrolowana wcale nie musi mieć pojęcia, że poddawana jest kontroli.

Pół biedy, gdy kontrola niczego nie wykaże. Problemy pojawiają się jednak, gdy po kontroli skarbówka zdecyduje się na blokadę konta bankowego. W takiej sytuacji osoba poddana kontroli dowiaduje się o zablokowaniu konta w momencie, gdy próbuje zapłacić kartą, czy podjąć pieniądze z konta bankowego. Jeśli nie ma niczego w gotówce, może zostać bez środków. Zwykle blokada środków trwa 72 godziny, ale okres ten można wydłużyć.

Znam wiele sytuacji naszych klientów, którzy mieli blokowane konta i dowiadywali się o tym dopiero w momencie próby podjęcia środków. Takich sytuacji jest mnóstwo - mówił w rozmowie z Money.pl ekspert podatkowy Admiral Tax, Paweł Nejman.

Jak uchronić się przed blokadą konta bankowego przez skarbówkę? Eksperci doradzają jedno

Przepisy, na podstawie których działa skarbówka od 1 lipca 2022 roku, pozwoliły dokonać zajęcia 3,2 mln rachunków bankowych. To wzrost o około 200 tys. kont bankowych względem 2021 roku, gdy zajęto niewiele ponad 3 mln rachunków bankowych. Resort finansów przekonuje jednak, że działania organów egzekucyjnych w tym względzie nie były ponadstandardowe w 2022 roku.

Inaczej widzą to jednak eksperci od podatków. W rozmowie z Money.pl radca prawny i ekspert prawa podatkowego, Maciej Krawiel, przekonuje, że bez wątpienia wzrost zablokowanych kont wynika z użycia nowego prawa. - Wzrastającą liczbę zajęć rachunków bankowych można tłumaczyć rosnącymi potrzebami budżetowymi państwa (...). Nie ulega wątpliwości, że obecna władza chętnie "podgląda" aktywność obywateli - mówi ekspert z Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz.

W sytuacji gdy skarbówka może skontrolować konto bankowe, a my nie mamy o tym zielonego pojęcia, nie sposób się przed tym zabezpieczyć. Możemy jednak próbować bronić się przed sytuacją, gdy w wyniku takiej kontroli będziemy mieli zablokowane konto bankowe. Eksperci i wszelkiej maści doradcy finansowi przestrzegają przed trzymaniem wszystkich pieniędzy na koncie bankowym i uczulają, że na czarną godzinę lepiej mieć część oszczędności odłożonych w gotówce.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skarbówka | Urząd skarbowy | konta bankowe | kontrola
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »