Stopy procentowe. Rynek wycenia wzrost do 2,5 proc. na koniec 2022 r.
WIBOR 3M wzrósł do 0,69 proc. – jest to konsekwencją decyzji Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce głównej stopy proc. o 40 pkt bazowych do 0,50 proc. Jeszcze na początku października WIBOR 3M wynosił 0,24 proc. To jednak nie koniec wzrostów a kredytobiorcy powinni przygotować się na wyższe raty.
Wyższe stopy proc. przełożą się na wyższe raty kredytów, w których na oprocentowanie składa się marża banku i stawka WIBOR. I tak, jeśli ta pierwsza pozostaje niezmienna w okresie zobowiązania, tak WIBOR reaguje na zmiany w poziomach głównej stopy proc. NBP - spada, gdy RPP ją obniża, rośnie, gdy podnosi.
Tak było po ostatnim posiedzeniu rady. WIBOR 3M zareagował natychmiast wzrostem z 0,24 do 0,69 proc. WIBOR 6M podskoczył do 0,85 proc. a WIBOR 1R do 1,14 proc. I to nie koniec.
RPP nie zapowiada wprawdzie na razie kontynuacji cyklu podwyżek, rynek uważa jednak inaczej. Do jakiego poziomu może wzrosnąć główna stopa proc. NBP w perspektywie do końca 2022 r.? Wskazówką może być krzywa FRA, która obecnie wycenia stopy proc. w Polsce w okolicy 2,5 proc. pod koniec 2022 r. Pisał o tym na Twitterze ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień.