Ubezpieczenie turystyczne na urlop. Czy warto je kupić przed wyjazdem?

Ubezpieczenie turystyczne jest dodatkiem do podróży, o którym wiele osób zapomina. Szykując się na wyjazd, wiemy, jak dojechać i co spakować. Nie myślimy natomiast nad tym, co może się wydarzyć w trakcie samego pobytu na miejscu. Sprawdźmy, czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne, co nam oferuje i czy jest warte swojej ceny.

Podjęcie decyzji w sprawie ubezpieczenia turystycznego na wakacyjny wyjazd często nie jest proste. To dlatego, że myślimy o samych przyjemnych rzeczach związanych z urlopem. Staramy się nie zwracać uwagi na ewentualne niebezpieczeństwa. Pomimo częstych wypadków w trakcie wyjazdu, lekceważymy kwestię ubezpieczenia turystycznego. Sprawdźmy, czy bezpieczniejszą opcją nie będzie jego zakup przed nadchodzącym wyjazdem.

Reklama

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenia turystyczne oferują szereg różnych pakietów i elementów. Warto przed zakupem i wyjazdem sprawdzić, co obejmują polisy turystyczne. Najważniejszym aspektem będą koszty leczenia. Chodzi tutaj nawet o zwykłą wizytę lekarską za granicą. Oprócz tego koszt leczenia obejmuje pobyt w szpitalu, diagnostykę czy opatrunki.

Część pakietów ubezpieczeniowych pokrywać może również ratownictwo i transport medyczny. Pozwala również wezwać pogotowie bez dodatkowych opłat. W przypadku poważniejszego wypadku nie musimy również płacić za transport medyczny do Polski. Tyczy się to również transportu zwłok po śmierci ubezpieczonego. Oprócz tego w ofercie znaleźć możemy:

  • Rozszerzenie opieki medycznej dla osób z chorobami przewlekłymi,
  • Ubezpieczenie w razie zachorowania na COVID-19,
  • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • Pomoc domową (assistance),
  • OC w życiu prywatnym.


Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Zważywszy na fakt, że w Polsce dostępnych jest wiele firm ubezpieczeniowych, wybranie odpowiedniej polisy może być trudne. Dobrym i polecanym przez coraz większą liczbę osób rozwiązaniem jest skorzystanie z rankingów internetowych. Dają one szansę na porównanie ofert różnych firm względem tego, co nas najbardziej interesuje. Nie musimy wtedy w biurze ubezpieczeniowym czytać wszystkich umów po kolei, aż znajdziemy tę najlepszą.

Jak działa ubezpieczenie turystyczne?

Wiemy już o tym, co obejmuje ubezpieczenie turystyczne. Teraz można się upewnić, jak ono działa. W końcu od tego zależy nasz budżet na wyjeździe. Jeśli zdarzy się konieczność kontaktu z lekarzem, na początku musimy skierować się do naszego ubezpieczyciela. W zależności od firmy, w której weźmiemy ubezpieczenie, kontakt może być telefoniczny lub przez formularz online. Ubezpieczyciel wytypuje dla nas placówkę medyczną, do której powinniśmy się udać.

Kwestie rozliczenia opieki medycznej są różne. Może zdarzyć się, że firma ubezpieczeniowa posiada podpisany kontrakt z zagranicznymi placówkami medycznymi. Wtedy ona pokrywa koszt całego leczenia. Jeśli natomiast dostaniemy się do placówki poza ofertą, konieczne jest uregulowanie płatności z własnych pieniędzy. Ubezpieczyciel dopiero po fakcie zwróci nam opłaconą w placówkę kwotę.

Ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ

Skrót EKUZ oznacza "Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego". Umożliwia korzystanie z bezpłatnego leczenia na wakacjach w krajach należących do Unii Europejskiej, lecz nie pokrywa wszystkich usług medycznych. 

Największa obawa pojawia się przy pobycie w szpitalu lub transportu międzynarodowego. 

Nie pokrywa również wizyt u specjalistów lub w placówkach prywatnych. Jest ona dobrym rozwiązaniem wyłącznie w przypadku konieczności udania się do lekarza pierwszego kontaktu. 

Dlatego też, jeśli zastanawiamy się nad podjęciem decyzji, warto opłacić ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne z NNW

Wspomnieliśmy o tym, że możemy dokupić ofertę ubezpieczenia turystycznego z NNW. Jest ubezpieczeniem od "następstw nieszczęśliwych wypadków". Pojęcie to jest natomiast bardzo ogólnikowe. Dlatego też określmy, jakie sytuacje uwzględniane są w takiej polisie. Dotyczy:

  •  Złamania kończyny,
  •  Trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  •  Śmierci,
  •  Rozstroju zdrowia,

Należy natomiast pamiętać, że NNW w niektórych sytuacjach może nie zostać wypłacone. Do takich rzeczy uwzględnia się bycie pod wpływem środków odurzających oraz alkoholu. Ubezpieczenie nie zostanie również wypłacone w sytuacji świadomego uszczerbku na zdrowiu. Nie otrzymamy go także w momencie uszkodzenia zdrowia przez uprawianie sportu wyczynowego.


Ubezpieczenie turystyczne z OC

Pełna ochrona naszego wyjazdu powinna uwzględniać oprócz NNW oraz bagażu także OC. 

OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Chodzi o sytuację, w której zobowiązani jesteśmy do zwrócenia środków za naprawę wyrządzonej przez nas szkody. Większość ubezpieczeń turystycznych oferuje OC, aczkolwiek zawsze warto zapoznać się z cennikami. Może się okazać, że pomimo posiadanego ubezpieczenia OC, jego wysokość będzie niewystarczająca względem powstałych strat.

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową

Klauzula alkoholowa jest popularną opcją dobieraną do ubezpieczenia turystycznego. Nie jest ona dostępna w ofercie każdego doradcy ubezpieczeniowego, lecz może być przydatna. Pozwala ona na korzystanie z pełnego pakietu ubezpieczeniowego, nawet jeśli do wypadku doszło pod wpływem alkoholu. Uwzględnia ona również NNW. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy w trakcie wyjazdu wypić nawet niewielką ilość alkoholu.

Przed zakupieniem klauzuli alkoholowej warto sprawdzić, czy w regulaminie nie ma limitu spożywanych trunków. Zabezpieczenie alkoholowe nie obejmuje nas, gdy łamiemy prawo oraz nie uwzględnia OC.

***

Czytaj także:

Co da Ci email marketing - jak zacząć?

Kursy walut: Dolar szykuje się do skoku

Ile Polacy zapłacą za wyjazd w długi czerwcowy weekend? Oto wyliczenia

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »