Wakacje. Gdzie można wyjechać bez testów, szczepień i kwarantanny?

Ze względu na pandemię Covid-19 ostatnie dwa lata nie były najbardziej komfortowe dla fanów wakacyjnych podróży. Sezon 2022 będzie pod tym względem nieco luźniejszy, bowiem coraz więcej turystycznych regionów rezygnuje z pandemicznych obostrzeń. Sprawdź, gdzie można pojechać bez testu, szczepienia czy kwarantanny i dowiedz się, jak przygotować się do wyjazdu.

Tegoroczny sezon wyjazdowy będzie mniej uciążliwy dla podróżujących. Wiele popularnych wakacyjnych kierunków postanowiło otworzyć swoje granice dla turystów, nie wymagając od nich dodatkowych formalności.

Luzowania na granicach? Zweryfikuj informacje i przygotuj się do podróży

Podobnie jak przed każdym innym zagranicznym wyjazdem, warto pod tym względem poczynić odpowiednie przygotowania i zweryfikować aktualne zasady związane z Covid-19 obowiązujące w kraju, do którego się wybieramy.

Część państw może bowiem nie wymagać dodatkowych formalności podczas przekraczania granicy, ale już na miejscu mogą obowiązywać restrykcje związane np. z koniecznością zakrywania nosa i ust, zachowaniem dystansu społecznego czy mniejszym obłożeniem w hotelach i restauracjach.

Reklama

Warto więc zweryfikować informacje i odpowiednio przygotować się do wyjazdu, pakując do bagażu maseczki, jeśli to koniecznie, by nie tracić czasu na ich zakup już na miejscu. Podobnie warto zresztą postąpić z finansami. Zamiast wymieniać walutę w lokalnym kantorze, który bardzo często wita nas niekorzystnym kursem, lepiej zawczasu zaopatrzyć się w kartę wielowalutową Cinkciarz.pl, którą można płacić na całym świecie w ponad 160 walutach oferowanych po atrakcyjnych kursach.

Jakie obostrzenia mogą nas czekać podczas wyjazdu?

Polityka odnośnie pandemii Covid-19 różni się w zależności od państwa. Niektóre kraje całkowicie zrezygnowały z obostrzeń związanych z wirusem. Możemy tam więc wjechać bez testu, szczepienia i obowiązkowej kwarantanny. Inne destynacje co prawda wymagają od nas testu, ale tylko w przypadku braku statusu osoby zaszczepionej lub ozdrowieńca. Część pozwala zaś na wjazd tylko zaszczepionym.

Z tego względu listę państw podzieliliśmy na kilka kategorii w zależności od obostrzeń, które obowiązują na miejscu. Warto pamiętać, że sytuacja związana z Covid-19 bardzo szybko może się zmieniać, dlatego poniższe informacje są aktualne na dzień 09.06.2022 r.

Kwarantanna po powrocie do Polski - czy obowiązuje?

Z obostrzeniami może też wiązać się powrót z wakacji do kraju. W Polsce od 28 marca 2022 r. nie ma już jednak obowiązku legitymowania się na granicy certyfikatami szczepienia, wykonywania testów na obecność Covid-19 czy odbywania kwarantanny. Wszystkie obostrzenia związane z podróżowaniem zostały więc zniesione.

Gdzie na wakacje bez testu, szczepienia i kwarantanny?

Coraz więcej krajów, podobnie jak Polska, znosi wszystkie ograniczenia związane z podróżowaniem podczas pandemii Covid-19. Oznacza to więc, że podróżując do poniższych państw, nie musimy spełniać żadnych dodatkowych wymogów. Podczas przekraczania granicy nie zostaniemy poproszeni o okazanie ważnego certyfikatu potwierdzającego szczepienie czy aktualnego negatywnego wyniku testu na obecność wspomnianego wirusa. Na podróżujących do tych krajów nie są także nakładane kwarantanny.

Kraje, do których można swobodnie podróżować bez obostrzeń covidowych:

Albania

Argentyna

Austria

Arabia Saudyjska

Armenia

Aruba

Baleary

Belgia

Bośnia i Hercegowina

Bułgaria

Chile

Chorwacja

Curacao

Czarnogóra

Czechy

Cypr

Dania
Dominikana

Estonia

Grecja

Holandia

Hiszpania

Irlandia

Islandia

Izrael

Jamajka

Jordania

Kirgistan

Kostaryka

Kuba

Kuwejt

Liechtenstein

Litwa

Łotwa

Madera

Malediwy

Meksyk

Mołdawia

Mongolia

Niemcy

Norwegia

Oman

Rumunia

Salwador

Serbia

Słowacja

Słowenia

Szwajcaria

Szwecja

Turcja

Włochy

Wielka Brytania

Wyspy Kanaryjskie

Gdzie na wakacje bez testu, ale ze szczepieniem?


Osobną grupą są państwa, które podczas wjazdu na teren swojego kraju wymagają aktualnego testu na obecność Covid-19, ale zwalniają z tego obowiązku osoby zaszczepione. Brak konieczności wykonywania testu w niektórych przypadkach jest też respektowany dla ozdrowieńców z ważnym certyfikatem.

Kraje, które zwalniają z testu na Covid-19 po okazaniu ważnego szczepienia:

Egipt - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem lub antygenowy 24 godziny przed przyjazdem. Ozdrowieńcy nie są zwalniani z testu.

Francja - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem lub antygenowy 24 godziny przed przyjazdem.

Finlandia - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR lub antygenowy na maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem.

Indonezja - brak testu, ale wjazd wyłącznie dla zaszczepionych.

Indie - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem. Ozdrowieńcy nie są zwalniani z testu.

Kenia - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem.

Malta - dla niezaszczepionych wymagany jest test na obecność wirusa, który zwalnia z kwarantanny.

Mauritius - brak testu, ale wjazd wyłącznie dla osób zaszczepionych.

Portugalia - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem lub antygenowy 24 godziny przed przyjazdem.

Seszele - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem lub antygenowy 24 godziny przed przyjazdem.

Sri Lanka - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem lub antygenowy 48 godzin przed przyjazdem. Ozdrowieńcy nie są zwalniani z testu.

Tajlandia - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem. Ozdrowieńcy nie są zwalniani z testu.

Tunezja - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem lub antygenowy 24 godziny przed przyjazdem. Ozdrowieńcy nie są zwalniani z testu.

Wyspy Zielonego Przylądka - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem lub antygenowy 48 godzin przed przyjazdem.

Zanzibar - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem. Ozdrowieńcy nie są zwalniani z testu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - dla niezaszczepionych wymagany test RT-PCR na maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem.

Gdzie na wakacje bez kwarantanny? Te kraje tylko dla zaszczepionych

Niektóre kraje nie zluzowały obostrzeń i są otwarte wyłącznie dla osób zaszczepionych. Podróżni legitymujący się odpowiednim certyfikatem nie muszą jednak przechodzić obowiązkowej kwarantanny.

Angola - wjazd możliwy tylko dla zaszczepionych z negatywnym wynikiem testu RT-PCR na maksymalnie 72 godziny przed przekroczeniem granicy.

Australia - wjazd bez kwarantanny możliwy tylko dla osób zaszczepionych.

Nowa Zelandia - wjazd będzie możliwy od 31 lipca 2022 r. tylko dla zaszczepionych z negatywnym wynikiem testu PCR na maksymalnie 48 godzin od pierwszego planowanego lotu. Po przylocie podróżni zostaną poproszeni o wykonanie dwóch kolejnych testów.

Stany Zjednoczone - wjazd jest możliwy wyłącznie dla osób zaszczepionych, które na maksymalnie 24 godziny przed wjazdem wykonają test RT-PCR lub antygenowy.

Brazylia - wjazd możliwy wyłącznie dla osób zaszczepionych bez konieczności wykonywania dodatkowego testu.

Ghana - wjazd tylko dla osób zaszczepionych.

***

Cinkciarz.pl
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | wakacje | obostrzenia covidowe | maseczki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »