Woda i odbiór ścieków mogą mocno podrożeć. Przybywa wniosków o zmianę taryf

Spółki wodno-kanalizacyjne (dostarczające wodę i odbierające ścieki) składają wnioski o zmianę taryf na przyszły rok. Rachunki za wodę i ścieki mogą wzrosnąć, a skala podwyżek może sięgnąć 30 proc. - wylicza "Fakt".

W Polsce działa ponad 2 tys. przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Wiele z nich dostarcza wodę i odbiera ścieki na obszarze kilku gmin. "Fakt" przypomina, że każde przedsiębiorstwo ma ustawowy obowiązek złożyć do Wód Polskich (organ regulacyjny) wniosek o zatwierdzenie taryfy, jaka będzie obowiązywać na jej terenie.

Taryfy obowiązują przez okresy trzyletnie, ale przedsiębiorstwa - w związku ze zmianami na rynku - często składają wnioski o zmiany w trakcie ich trwania.

"Fakt" informuje, że do końca października wydano 667 odmownych decyzji w sprawie skrócenia okresu taryfowego. Jednocześnie Wody Polskie wydały zgodę ponad 220 spółkom wodno-kanalizacyjnym na zmiany taryf za wodę i ścieki w 2024 r.

Reklama

Wiele przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych wnioskuje o zmianę taryf

Czy w przyszłym roku zapłacimy więcej za wodę i ścieki? Skala zmian taryf waha się od 20 do 30 proc. - wylicza "Fakt", ale przypomina, że zmiana taryfy nie musi się odbić drastycznie w wysokości płaconych przez gospodarstwa domowe rachunków.

Samorządy mają możliwość dopłacania do taryf przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych (dotowanie wody i ścieków). Wymaga to gminnej uchwały i oczywiście posiadania przez gminy odpowiednich budżetów.

"Fakt" przypomina, że od czasu powołania Wód Polskich, (czyli od 2018 r.) średnia cena 1 m sześc. wody wzrosła o około 15 proc., a ścieków o około 20 proc.

Najmniej za wodę i ścieki płacą mieszkańcy województwa podlaskiego. Najdrożej jest w woj. śląskim.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny wody | taryfa za wodę i ścieki | samorządy | ceny prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »