Wypłata gotówki w bankomacie wymaga czujności. Na co zwracać uwagę?
Banki montują różne zabezpieczenia na bankomaty, ale ważna jest też czujność samych klientów - twierdzą eksperci Komisji Nadzoru Finansowego. Obejrzyj urządzenie, z którego bierzesz pieniądze. W razie podejrzeń szukaj innego bankomatu.
Wraz ze wzrostem popularności bankowości elektronicznej, rośnie też liczba zagrożeń przestępczością elektroniczną. Rzadko myślimy o tym, że któregoś dnia, po transakcji z udziałem bankomatu z naszego konta mogą zniknąć środki.
Skimming to nowy typ przestępstwa polegający na zakładaniu na bankomatach urządzeń do nielegalnego zbierania informacji z karty płatniczej, np. miniaturowej kamery i czytnika kart. Zadaniem mikroszpiegów jest odczytanie informacji związanych z kartą płatniczą, tj. numeru PIN oraz skopiowanie danych z paska magnetycznego.
Ochronę przed pozyskiwaniem przez przestępców danych stanowią chipy wbudowane w karty debetowe. Wiadomość, że karta posiada chip jest zapisana na pasku magnetycznym karty. Bankomat czyta tę informację. Jeśli na ekranie bankomatu wyświetla się komunikat o wydłużonym czasie oczekiwania na przeprowadzenie operacji, to jest to raczej dobra informacja dla klienta. Jego karta ma taki moduł zabezpieczający.
Eksperci zalecają szczególną ostrożność podczas korzystania z bankomatów, które nie są umiejscowione w oddziałach banków.
- Jeśli musimy skorzystać z bankomatu poza oddziałem, należy sprawdzić, czy żadne jego części nie wyglądają dziwnie, jakby doklejone i niezintegrowane z całym urządzeniem - radzą eksperci KNF.
Jeśli klawiatura sprężynuje przy wprowadzaniu PIN-u albo nawet odkleja się, należy transakcję przerwać. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej skorzystać z innego bankomatu, a swoje podejrzenia zgłosić na infolinii banku.
Kurier PAP