Zimowe wakacje w pełni. Jak oszczędzać na zagranicznych podróżach?

Sezon zimowych wyjazdów już w pełni. Decyzje na temat tego, dokąd pojedziemy, najczęściej zapadły dużo wcześniej. Przeważnie wybieraliśmy opcje zagraniczne, gdzie śniegu pod dostatkiem. Wciąż jednak mamy szansę na podjęcie działań, by na najbliższych wakacjach zaoszczędzić np. na wymianie waluty.

Lubimy wypoczywać. Jak wskazują eksperci portalu wakacje.pl, w lecie 2014 r. sprzedano o 28 proc. wycieczek więcej niż w analogicznym okresie roku 2013. Na wakacjach cenimy wygodę. Według portalu travelplanet.pl aż 64 proc. wyjeżdżających wybrało ofertę hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych, a jeszcze więcej, bo aż 78 proc., zdecydowało się na opcję all inclusive. Na zagraniczną wycieczkę przeznaczamy średnio 2,3 tys. złotych na osobę. To dużo, a przecież wystarczy trzymać się tylko kilku sprawdzonych reguł, aby poczynić niemałe oszczędności. Kluczem do zminimalizowania wydatków niech będzie porównywanie cen i ofert.

Reklama

Wcześniej zaplanować lot i nocleg

Najczęściej na miejsce wypoczynku docieramy samolotem. Jak potwierdza portal wakacje.pl, w zeszłym roku zrobiło tak ponad 93 proc. podróżujących. Kupno biletu lotniczego pozostaje jednym z najwyższych wydatków, choć i na locie można zaoszczędzić. Regułą jest, że im wcześniej zarezerwujemy bilet, tym korzystniejszą ofertę uzyskamy. Co prawda lepiej nie liczyć na lot do europejskich stolic za przysłowiową złotówkę, ale upust rzędu 30 proc. mieści się już jak najbardziej w granicach rozsądku.

Promocje warto śledzić za pomocą licznych, ogólnodostępnych stron prezentujących zniżki. Tu mała podpowiedź. Nie wszystkie najkorzystniejsze oferty zostały opisane na głównej stronie. Warto uważnie czytać wszystkie informacje.

Dla osób planujących wyjazd na ostatnią chwilę pozostają promocje lotów typu "last minute". Warto też zauważyć, że często podróż z przesiadką może okazać się bardziej opłacalna niż bezpośredni przelot do celu.

Kolejnym etapem oszczędności jest nocleg - podobnie jak lot generuje on dużą część kosztów związanych z wyjazdem. Warto rozejrzeć się za kwaterami prywatnymi, hostelami, pensjonatami nieco oddalonymi od centrum miasta czy nawet darmowym noclegiem w ramach tzw. coachsurfingu.

Wymienić gotówkę online

Oszczędności możemy poczynić również na wymianie walut. Planując zagraniczne wakacje, warto rozważyć założenie konta walutowego w swoim banku i zamianę złotówek na walutę w jednym z serwisów wymiany walut online. Do zalet wymiany online należą rentowność (oszczędności sięgają nawet do 8 proc. w porównaniu do ofert banków), szybkość (nawet w 15 minut), komfort (transakcji dokonujemy bez wychodzenia z domu poprzez przelewy bankowe) oraz bezpieczeństwo. Nasze serwisy, podobnie jak każda instytucja finansowa, bardzo dużą wagę przykładają do kwestii bezpieczeństwa transakcji - mówi Łukasz Olek, członek zarządu Currency One SA, operatora platformy społecznościowej wymiany walut Walutomat oraz serwisu Internetowykantor.pl. Posiadamy m.in. protokoły szyfrowania komunikacji SSL i wielostopniowe systemy zabezpieczeń, jak te stosowane w bankowości elektronicznej.

Zasady działania platform wymiany waluty między osobami prywatnymi a firmami są proste. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w tej formie wymiany jest posiadanie dwóch kont w banku: złotówkowego i walutowego. Po przelaniu naszych środków na konto bankowe serwisu system dopasuje nasze zlecenie do przeciwstawnego zlecenia innej osoby, by doszło do transakcji. Środki przewalutowane wrócą na nasze konto walutowe w banku. Dla tych, którzy chcą najpierw przećwiczyć na spokojnie procedurę wymiany, bez konsekwencji finansowych, powstała wersja demo przeznaczona do ćwiczeń (kurswymiany.com).

Pobierz darmowy: PIT 2014

Dowiedz się więcej na temat: zagraniczne | wakacje | jak oszczędzać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »