Złe wieści dla kierowców. Coraz drożej na stacjach paliw

Nie mamy dobrych wieści dla kierowców. Paliwa drożeją i nadal będą drożeć - przewidują analitycy. Ceny najpopularniejszej benzyny (Pb95) i oleju napędowego niebezpiecznie pną się do granicy 7 zł za litr, a PB 98 już tę granicę przekroczyła.

"W najbliższych dniach ceny detaliczne paliw mogą dalej rosnąć - zapowiadają analitycy paliwowego Biura Reflex. To nie koniec złych wieści, bowiem eksperci Refleksu zwracają uwagę, że zmiany cen na rynku detalicznym, "choć znaczące", to jeszcze nie odzwierciedlają w pełni podwyżek w hurcie. Bądźmy więc przygotowani na nieprzyjemne niespodzianki na paliwowych stacjach już w przyszłym tygodniu.

Mimo ostatnich wzrostów, ceny paliw wciąż są niższe niż rok temu

W przypadku benzyny średnie ceny w kraju mogą wzrosnąć o 3-5 gr/l, oleju napędowego o 5-7 gr/l - przewidują analitycy Refleksu. 

Eksperci zwrócili uwagę, że ceny benzyny i diesla na stacjach osiągnęły poziom najwyższy od listopada ub. roku, ale pozostają poniżej poziomów sprzed roku.

Reklama

"Zmiany cen benzyny i oleju napędowego na stacjach w tym tygodniu to skumulowana reakcja na wzrosty cen na rynku hurtowym z ostatnich dni. Od 7 lutego br. benzyna bezołowiowa Pb95 zdrożała w sprzedaży hurtowej o około 17 gr na litrze netto, olej napędowy o ok. 22 gr na litrze" - wskazali. Zaznaczyli jednak, że zmiany cen na rynku detalicznym, "choć znaczące", to jeszcze nie odzwierciedlają w pełni podwyżek w hurcie. "Ceny benzyn w detalu wzrosły o ok 10-11 gr na litrze, a oleju napędowego o ok. 18 gr  na litrze" - poinformowali analitycy.

Ceny paliw. Nie widać szans na odwrócenie niekorzystnej tendencji

Paliwa drożeją i kierowcy nie powinni się w najbliższym czasie spodziewać zmiany trendu.

- Prognozy na nadchodzący tydzień zakładają dalsze wzrosty cen paliw i na razie nie widać szans na odwrócenie tej niekorzystnej dla kierowców tendencji - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl. Za benzynę 95 trzeba będzie zapłacić 6,39-6,51 zł/l, a za diesla 6,63-6,75 zł/l.

Według prognoz analityków portalu e-petrol.pl w kolejnym tygodniu lutego koszty tankowania będą nadal rosły, a szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: "6,39-6,51 zł/l dla 95-oktanowej benzyn, dla diesla 6,63-6,75 zł/l, a dla autogazu 2,87-2,94 zł/l".

Detaliczne ceny paliw w ostatnich dniach ponownie "ruszyły zdecydowanie do góry". "Najmocniej podrożał diesel, który kosztuje o 8 gr więcej niż przed tygodniem. Litr oleju napędowego jest wyceniany średnio na 6,63 zł. Niewiele mniej, bo o 6 gr, poszła w górę średnia cena 95-oktanowej benzyny, która aktualnie wynosi 6,42 zł/l. (...) Litr LPG w mijającym tygodniu potaniał o grosz i kosztuje średnio w Polsce 2,92 zł" - wynika z danych e-petrol.pl.

Choć paliwa drożeją nieprzerwanie od połowy stycznia, nadal są tańsze niż przed rokiem. Eksperci e-petrol przypominają, że wówczas (w połowie lutego) za diesla płacono 7,45 zł/l, a 95-oktanowa benzyna kosztowała 6,67 zł/l.

Co z cenami ropy na światowych giełdach?

Na ceny ropy wciąż krótkookresowo wpływa niezwykle zmienna sytuacja na Bliskim Wschodzie (wojna w Gazie i niepewna sytuacja szlaków komunikacyjnych w rejonie Morza Czerwonego). Jednak prognozy dot. rynku ropy nie przewidują rynkowych braków.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oczekuje w tym roku rekordowej podaży ropy naftowej na poziomie 103,8 mln baryłek dziennie. Produkcja ropy naftowej w krajach poza OPEC+ ma wzrosnąć w tym roku 1,6 mln baryłek dziennie, przy czym 1,4 mln baryłek dziennie wzrostu przypadnie na cztery kraje: USA, Brazylię, Gujanę i Kanadę.

Prognozy tempa wzrostu konsumpcji zostały zrewidowane w dół o 20 tys. baryłek dziennie do 1,22 mln. IEA sugeruje, że ze względu na oczekiwaną nadwyżkę podaży ropy naftowej, OPEC+ może nie tylko przedłużyć dobrowolne cięcia produkcji w wysokości 2,2 mln baryłek dziennie, obowiązujące wstępnie do końca marca, ale zwiększyć ich skalę począwszy od drugiego kwartału.

Ropa Brent natychmiast

73,93 0,74 1,01% akt.: 18.12.2024, 18:05
  • Max 74,20
  • Min 72,48
  • Stopa zwrotu - 1T 1,76%
  • Stopa zwrotu - 1M 3,22%
  • Stopa zwrotu - 3M -0,58%
  • Stopa zwrotu - 6M -13,12%
  • Stopa zwrotu - 1R -4,68%
  • Stopa zwrotu - 2R -7,51%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

ROPA CRUDE

70,51 0,43 0,61% akt.: 18.12.2024, 18:05
  • Max 70,81
  • Min 69,62
  • Stopa zwrotu - 1T 1,96%
  • Stopa zwrotu - 1M 4,24%
  • Stopa zwrotu - 3M -0,21%
  • Stopa zwrotu - 6M -12,70%
  • Stopa zwrotu - 1R -2,76%
  • Stopa zwrotu - 2R -6,31%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Prognozowane przez IEA tempo wzrostu konsumpcji jest ponad 1 mln baryłek dziennie niższe niż oczekuje OPEC, który utrzymał prognozy tempa wzrostu konsumpcji ropy naftowej w tym roku na poziomie 2,25 mln baryłek dziennie.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | ceny benzyny | pb95 | diesel | olej napędowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »