ZUS daje ostatnią szansę. 30 listopada to ostateczny termin, inaczej pieniądze przepadną

To ostatni moment na złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wniosku o świadczenie w programie "Dobry Start", nazywanym też "300 plus" czy "wyprawką szkolną". Tylko do 30 listopada rodzice mogą starać się o pieniądze i złożyć odpowiedni wniosek. Już 4,5 mln dzieci skorzystało z wyprawki, a od lipca do rodzin trafiło ponad 1,3 mld zł w ramach świadczenia na dzieci.

Program "Dobry Start", choć nie daje tak wysokich przychodów jak 500 plus zmieniające się niebawem w 800 plus, jest chętnie wykorzystywany przez rodziców. Przypomnijmy: rodzice bez względu na dochody mogą jednorazowo otrzymać 300 zł. Program zakłada, że środki te mogą zostać przeznaczone np. na podręczniki szkolne czy inne pomoce naukowe, jednak z wydatków nie trzeba się rozliczać. 

Reklama

Program "Dobry Start" przeznaczony jest dla: 

  • uczniów szkół podstawowych, 
  • szkół średnich, 
  • szkół policealnych,
  • innych placówek edukacyjnych.

Pieniądze otrzymać mogą uczniowie do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością kryterium wieku wydłuża się i mogę otrzymać 300 plus do 24. urodzin. Wyjaśnijmy, że 300 plus nie dotyczy studentów i dzieci w tzw. zerówkach.

Kto może złożyć wniosek w programie "Dobry Start"?

Wniosek o 300 plus mogą składać rodzice, opiekunowie dziecka faktyczni (którzy złożyli wniosek o adopcję) i prawni (osoby, którym sad powierzył opiekę nad dzieckiem) oraz sami uczniowie. W tym ostatnim przypadku jednak może to mieć miejsce tylko, gdy wnioskujący o wsparcie uczniowie są pełnoletni a rodzice nie żyją, albo wspomniany pełnoletni uczeń korzysta z alimentów od rodziców.

Dodajmy, że 300 plus przysługuje również dzieciom w tzw. pieczy zastępczej (wniosek składa rodzina zastępcza, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka, placówka opiekuńczo-wychowawcza czy opiekuńczo terapeutyczna).

"Dobry Start". Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Przypomnijmy, że wniosek trzeba złożyć do czwartku 30 listopada. Jak złożyć wniosek o 300 plus? Na początek ważna uwaga: wnioski o wyprawkę szkolną 300 plus składamy wyłącznie drogą elektroniczną.

Czytaj także: Jeśli się nie zgłosisz, 300 zł przepadnie na dobre

We wniosku, wśród innych danych, należy podać numer rachunku bankowego (nie ma innej drogi wypłaty 300 plus, niż przelew na konto) oraz adres mailowy i numer telefonu.

Wniosek o 300 plus w programie "Dobry Start" na ostatnią chwilę

Rodzice mogą składać elektroniczne wnioski o 300 plus za pośrednictwem: 

  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), 
  • aplikację mZUS,
  • portal Empa@tia 
  • bankowość elektroniczną w wielu polskich bankach i SKOK-ach.

Nieco inaczej sprawy się mają w przypadku opiekunów prawnych i faktycznych, osób sprawujących pieczę nad dzieckiem czy osób uczących się - samodzielnie składających wniosek. Dla wyżej wymienionych przewidziano dwie drogi - platformę PUE ZUS i aplikację mZUS.

Przeczytaj: Oto błędy, które pozbawią nas 300 plus

Program "Dobry Start". Otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku

Po złożeniu wniosku o wyprawkę szkolną 300 plus otrzymamy (drogą elektroniczną) urzędowe poświadczenie odbioru. Wnioski można poprawiać (pod pewnymi warunkami), ale przypomnijmy - sam wniosek musimy złożyć do 30 listopada do północy, jeśli chcemy otrzymać świadczenie.

Pieniądze na kontach uprawnionych pojawią się nie później niż po upływie dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dobry start | wyprawka szkolna | 300 plus | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »