ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej. Potrzebny wniosek, są warunki

Od 2022 roku przedsiębiorcy będący na ryczałcie opłacają składki zdrowotne wyliczane na podstawie osiąganego dochodu. Te poddawane są później rocznemu rozliczeniu, w którym wysokość składki może się różnić od tej, która była płacona co miesiąc. W przypadku gdy kwoty były za wysokie, przedsiębiorcy mogą odzyskać nadpłatę. Muszą jednak zostać spełnione odpowiednie warunki i złożyć wniosek.

Skąd nadpłata w ZUS składki zdrowotnej?

Rozbieżności w wysokości płaconej przez przedsiębiorcę składki zdrowotnej mogą się pojawić w momencie rocznego rozliczenia. Jeśli suma wpłaconych składek w ciągu roku była wyższa niż powinna, to dochodzi wówczas do nadpłaty. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać nadpłatę składki zdrowotnej?

Przedsiębiorcy, którym w rozliczeniu rocznym ze składki zdrowotnej wyniknie nadpłata, mają prawo złożyć wniosek o zwrot. Mimo złożenia stosownego dokumentu Zakład Ubezpieczeń Społecznych może nie oddać pieniędzy. Stanie się tak w przypadku, gdy płatnik nie spełni dwóch podstawowych warunków.

Reklama

Nadpłata składki zdrowotnej zostanie zwrócona jeśli przedsiębiorca:

  • nie posiada żadnych zaległości na swoim koncie (np. zaległości ze składkami lub zwroty nienależnie pobranych świadczeń z ZUS-u);
  • złoży wniosek o zwrot nadpłaty w wyznaczonym terminie.

Bez dopełnienia co najmniej jednego z tych warunków ZUS nie będzie mógł wypłacić zwrotu składki zdrowotnej na konto. W przypadku posiadanych zaległości na koncie płatnika nadpłata zostanie automatycznie zaliczona na poczet tych właśnie zobowiązań

Jeśli przedsiębiorca, który płacił za dużo, nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty składki w odpowiednim terminie, to pieniądze nie przepadają. Zostają one natomiast zaliczone na poczet opłacenia przyszłych należności.

Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej powinien zostać złożony w formie elektronicznej. Dokonuje się tego za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, czyli PUE ZUS. Dokument powinien się automatycznie pojawić na profilu płatnika w zakładce "Dokumenty i wiadomości" w sekcji "Dokumenty robocze".

Wniosek należy przejrzeć i sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają. Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na podpowiadany przez portal numer rachunku, na który w przyszłości ma zostać dokonany zwrot składki z ZUS. Jeśli jest błędny, poprawny należy wprowadzić ręcznie.

W 2023 roku wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej należało złożyć do 1 czerwca. Należyta kwota zostaje wypłacona przez ZUS w ciągu 30 dni od dnia wpłynięcia wniosku do placówki.

Zobacz również:

Waży się los składki zdrowotnej. Co zrobi rząd Donalda Tuska?

Dobrowolny ZUS dla firm, a może urlop od składki? Jakich zmian chcą politycy? Oto przedwyborcze obietnice

ZUS zabiera się za kontrolowanie przedsiębiorców. Sprawdzi składkę zdrowotną i PIT

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Składka zdrowotna | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »