Reklama

Czy impreza integracyjna dla pracowników jest kosztem?

Imprezy integracyjne są powszechnie stosowaną metodą na poprawę atmosfery pracy oraz efektywności pracowników. Wydatki z tym związane służą zwiększeniu przychodów firmy, dlatego mogą być bez obaw zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Koszty uzyskania przychodów definiowane są jako koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.

Do kosztów tych zaliczają się również wydatki ponoszone przez pracodawcę na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników. Celem jaki przyświeca pracodawcy przy organizowaniu tego typu imprez powinno być polepszenie kontaktów między pracownikami, zbliżenie pracowników do spółki, integracja zespołu oraz wzrost wzajemnego zaufania pracowników. Wtedy wydatki poniesione w związku z organizacją spotkania integracyjnego, będą traktowane jako koszty uzyskania przychodów. Stanowisko to jest potwierdzone w licznych interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji z 02.12.2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, iż spotkania te nie mogą mieć jedynie charakteru konsumpcyjnego czy rozrywkowego lecz powinny dążyć do realizacji dalej idącego celu, wydatki nie powinny wykraczać poza główny cel spotkania jakim jest integracja bądź szkolenie. Tak więc cel takiego spotkania jest czynnikiem rozstrzygającym, czy wydatki poniesione na jego zorganizowanie będą stanowiły koszt podatkowy.

Reklama

Impreza integracyjna dla klientów nie jest kosztem

Przy organizowaniu imprez integracyjnych należy pamiętać, że w ciężar kosztów można zaliczyć jedynie wydatki ponoszone w celu zorganizowania takiej imprezy dla pracowników. Bardzo często pracownicy są zapraszani z rodzinami lub osobami towarzyszącymi. W takim przypadku część wydatków przypadająca na osoby spoza firmy nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodu. Nie przyczyniają się one bowiem do osiągnięcia przychodów, ani też zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Również wydatki ponoszone na imprezy dla podwykonawców czy klientów nie są traktowane jako koszty uzyskania przychodów, gdyż stanowią koszty reprezentacji.

Imprezy finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Czasami przedsiębiorcy organizują imprezy okolicznościowe, wypady do kina, teatru czy na mecze dla pracowników, którzy są w gorszej sytuacji finansowej. Imprezy tesą finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Chodź pośrednim celem takich spotkań jest integracja pracowników, to główny cel stanowi pomoc dla uboższych pracowników. Wydatki ponoszone tytułem takiego spotkania nie są kosztem podatkowym, gdyż są ponoszone z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w ramach działalności socjalnej pracodawcy. Wyłączenie te odnajdujemy w art. 23 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT, który mówi iż do kosztów podatkowych nie zaliczamy wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są natomiast odpisy dokonywane przez przedsiębiorcę na ten fundusz.

Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care

Dowiedz się więcej na temat: impreza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »