Henryk Kowalczyk: Chętnie nabędziemy jakąś sieć spożywczą

Wicepremier Henryk Kowalczyk pytany, czy rząd chce przejąć Żabkę powiedział: "Chętnie nabędziemy jakąś sieć spożywczą, jeśli byłaby na sprzedaż". Jak dodał, chciałby, aby Krajowa Grupa Spożywcza została wyposażona w dodatkowe narzędzia.

Kowalczyk był pytany o wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z października dotyczącą potencjalnego odkupienia sieci Żabka.

Minister rolnictwa przypomniał, że rząd, zgodnie z programem PiS, utworzył Krajową Grupę Spożywczą.

Kowalczyk: Jakby jakaś sieć chciała się sprzedać, będziemy rozmawiać

Wicepremier, dopytywany o to, czy KGS ma jakieś plany związane z Żabką, odparł: 

- Zakusy ma takie, by mieć możliwości jakichś działań na rynku. Bardzo dobrze sprawdziła się Krajowa Grupa Spożywcza, jeśli chodzi o skup zboża. Niestety powstała dopiero w maju, więc jeszcze nie mamy wielu narzędzi, ale chcemy wyposażyć ją jeszcze w inne narzędzia, np. przetwórstwa rolno-spożywczego. Ona w tej chwili staje się dystrybutorem nawozów. Czy będzie tworzyć jakąś sieć handlową? Chciałbym, natomiast nie wskazywałbym tu konkretnego przykładu - stwierdził wicepremier.

Reklama

- Jakby jakaś sieć chciała się sprzedać, będziemy rozmawiać. (...) Z nikim nie rozmawiamy konkretnie, natomiast chętnie nabędziemy jakąkolwiek sieć sklepów spożywczych - mówił. 

Kowalczyk stwierdził, że Żabka została podana przez prezesa PiS jako przykład. 

- Rzeczywiście ten przykład jest dobry, natomiast czy on się zmaterializuje, czy to będzie akurat ta sieć, czy inna, czy swoja sieć utworzona, czy współpraca z innymi krajowymi, to nie jest przesądzone, ale rzeczywiście jest to docelowy model - powiedział w TOK FM. 

Lawina spekulacji po słowach prezesa PiS

Prezes PiS powiedział w październiku w Puławach, że wśród zadań, które deklarował PiS, było "odbijanie tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zagranicznego". Dodał, że ten proces "w dalszym ciągu postępuje". 

- Teraz jest już chyba podjęta decyzja, że te sieci elektryczne linii kolejowych, duże przedsiębiorstwo i mające też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione, właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. Ten sam fundusz (CVC Capital Partners - red.) jest właścicielem Żabki. Te sklepy Żabki też być może zostaną odkupione - mówił wówczas Kaczyński.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Krajowa Grupa Spożywcza SA to największa państwowa spółka zajmująca się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą żywności. Celem jej utworzenia było "budowanie silnego podmiotu spożywczego".

Grupa Kapitałowa Krajowej Grupy Spożywczej ma kilkanaście spółek zależnych w segmentach: zbożowo-młynarskim, cukrowym, skrobi ziemniaczanej, owocowo-warzywnym, słodyczy, rolnym i nasiennym. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: handel Polska | fuzje spółki | Narodowy Holding Spożywczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »