"Kasowy PIT". Prezydent Andrzej Duda zdecydował o losie ustawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Umożliwi ona niektórym przedsiębiorcom rozliczanie się przez "kasowy PIT".

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, zasadniczym celem podpisanej ustawy jest wprowadzenie możliwości wyboru przez przedsiębiorców kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, czyli tzw. kasowy PIT. Wyjaśniła, że zgodnie z metodą kasową przedsiębiorca może ustalać datę powstania przychodu z działalności gospodarczej i potrącania kosztów uzyskania przychodów po uregulowaniu należności.

Reklama

Kasowy PIT. Kto może skorzystać? Trzeba spełnić określone warunki

Z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać podatnicy, w tym podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie oraz spełniają inne, określone w ustawie warunki.

"Pierwszy warunek wiąże się z rozmiarami prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej. Z rozwiązania tego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 mln zł. (...) Drugim warunkiem skorzystania z metody kasowej jest nieprowadzenie ksiąg rachunkowych" - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Trzeci warunek ma charakter formalny i dotyczy złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze metody kasowej w określonym terminie. 

Ministerstwo Finansów szacuje: Z rozwiązania skorzysta 2,3 mln podatników

Kancelaria RP dodała, że w przypadku metody kasowej datą powstania przychodu będzie dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, bądź dzień likwidacji działalności gospodarczej.

Metoda kasowa będzie miała zastosowanie wyłącznie do przychodów, które wynikają z transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcą oraz są udokumentowane fakturami.

"Metoda kasowa jest rozwiązaniem fakultatywnym. W przypadku jej wyboru podatnik będzie jednak obowiązany do jej stosowania przez cały rok podatkowy. Podatnicy będą nadto obowiązani prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane metodą kasową. W przypadku śmierci podatnika przedsiębiorstwo w spadku będzie zobowiązane do kontynuowania prowadzenia ewidencji faktur" - poinformowano w komunikacie.

W związku z wprowadzeniem metody kasowej zmienione zostały przepisy dotyczące tzw. zatorów płatniczych rozliczanych w zeznaniu rocznym oraz w zaliczkach na podatek. Co do zasady nie będą one miały zastosowania do należności wynikających z transakcji rozliczanych metodą kasową oraz do kosztów uzyskania przychodów rozliczanych tą metodą.

"Rozwiązania w zakresie kasowego PIT znajdą zastosowanie również do podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, na podstawie przepisów ustawy o ryczałcie. Stosowanie metody kasowej będzie się odbywało na zasadach określonych w ustawie o PIT. Podatnicy stosujący opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, którzy wybrali metodę kasową będą obowiązani dodatkowo prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane tą metodą.

Z kasowej metody rozliczania PIT - według szacunków resortu finansów - będzie mogło skorzystać do 2,3 mln podatników. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kasowy PIT | prezydent | Andrzej Duda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »