Kiedy przedsiębiorca może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Wspólne rozliczenie podatku w zeznaniu rocznym małżonków jest możliwe, o ile przedsiębiorca jest opodatkowany skalą podatkową. Zastosowanie przepisów o podatku liniowym, ryczałcie, karcie podatkowej i podatku tonażowym wyłącza możliwość takiego opodatkowania.

Wspólne rozliczanie małżonków jest formą optymalizacji podatkowej. Podatek liczony tym sposobem może okazać się niższy w stosunku do podatku wynikającego z odrębnych zeznań małżonków. Formuła liczenia podatku tym sposobem polega na tym, że podatek określany jest na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości liczony od sumy dochodów, po uprzednim odliczeniu przysługujących im ulg. Taki sposób liczenia podatku jest opłacalny szczególnie wtedy, gdy jeden z małżonków osiąga dochody opodatkowane w stawce 32 proc. (powyżej 85 528 zł), a drugi małżonek w stawce 18 proc. albo nie osiąga dochodów w ogóle.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Tylko opodatkowani skalą podatkową

Z tego sposobu opodatkowania skorzystać mogą przedsiębiorcy, o ile ich dochody opodatkowane są skalą podatkową (18 proc., 32 proc.). Trzeba jednak pamiętać, że preferencyjne opodatkowanie dotyczy kumulacji tylko dochodów, a nie dochodu i straty.

Nie można zatem skumulować dochodu jednego małżonka i straty drugiego, najczęściej powstałej w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej. W tym przypadku wspólne rozliczenie jest możliwe, ale strata poniesiona przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą odliczana będzie od dochodu z tego samego źródła, czyli z działalności gospodarczej tego samego podatnika w latach następnych.

Liniowcy i ryczałtowcy bez prawa do ulgi

Z preferencyjnego opodatkowania wyłączeni zostali podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, kartą podatkową, a także podatkiem tonażowym. Nie jest istotne przy tym, czy z działalności takiej osiągnęli dochód, stratę, czy też ich działalność była zwieszona. Sam fakt zastosowania względem nich przepisów dotyczących tych czterech form opodatkowania wyklucza możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem. A zatem jeśli podatnik osiąga dochody opodatkowane skalą, np. dochody z pracy i równocześnie prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, ryczałtem, kartą bądź podatkiem tonażowym, łączne opodatkowanie w zakresie dochodów opodatkowanych skalą jest niemożliwe.

Z preferencji nie skorzystają także podatnicy, którzy opodatkowani byli ryczałtem przez część roku. Utrata prawa do ryczałtu i w konsekwencji zmiana formy opodatkowania na zasady ogólne w trakcie roku podatkowego niestety nie daje prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem.

Nie wyłącza jednak prawa do wspólnego opodatkowania utrata prawa do podatku liniowego w trakcie roku (np. w wyniku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy). W tym przypadku podatnik zobowiązany jest skorygować zaliczki na podatek dochodowy obliczone według skali podatkowej od początku roku i tym samym może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania z małżonkiem.

Najem na ryczałcie nie pozbawia prawa do ulgi

Z preferencyjnego opodatkowania skorzystać mogą jednak ci przedsiębiorcy, którzy opodatkowani byli ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ale w zakresie uzyskiwanych przychodów z najmu, dzierżawy i umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie były zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (tzw. najem prywatny).

Trzeba spełnić pozostałe warunki

Trzeba pamiętać, że wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe po spełnieniu pozostałych warunków, m.in.:

  1. istnienie związku małżeńskiego przez cały rok podatkowy,
  2. istnienie wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy,
  3. podleganie obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości dochodów osiągniętych przez podatnika (z pewnymi wyjątkami wymienionym w ustawie o PIT),
  4. złożenie wspólnego zeznania w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia (w tym roku do 2 maja).

Sprawdź wskaźniki dla firm na stronach Biznes INTERIA.PL

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: firma | rozliczenie | przedsiębiorca | podatek dochodowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »