Kłopotliwe usługi z raju podatkowego

Regulacje dotyczące rozliczania VAT od usług świadczonych przez doradców z krajów uznawanych za tzw. raje podatkowe są krytykowane.

Regulacje dotyczące rozliczania VAT od usług świadczonych przez doradców z krajów uznawanych za tzw. raje podatkowe są krytykowane.

Podatnicy nie są pewni, czy mają prawo do odliczania VAT w takim przypadku.

- Jeżeli nawiązujemy współpracę z doradcą, którego miejscem rezydencji jest raj podatkowy, czyli jedno z państw wymienione w załączniku do ustawy o podatku od towarów i usług, to stwarza to problem. Polega on na tym, że od usługi świadczonej przez takiego doradcę musimy odprowadzić podatek należny, a jednocześnie nie mamy prawa do odliczania - powiedziała Gazecie Prawnej Marta Szafarowska z kancelarii MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Reklama

Jak podkreśliła, takie przypadki nie są częste w Polsce, ale zdarzają się. Mówimy na przykład o sytuacji, kiedy korzystamy z usług doradców albo usługodawców reklamowych, marketingowych lub innych, którzy są zameldowani w państwie uznawanym za raj podatkowy lub mają w nim siedzibę swojej firmy.

- Jest to dla nas niekorzystne, ponieważ dokładamy do świadczenia takiej usługi. Zaburzona jest neutralność podatku, ponieważ musimy odprowadzić VAT należny od takich usług, zgodnie z regułą miejsca opodatkowania usługi. Usługa doradcza, która jest świadczona na rzecz polskiej firmy, jest opodatkowana w Polsce. W konsekwencji musimy odprowadzić VAT należny, natomiast nie mamy jednocześnie prawa do odliczenia na podstawie artykułu 88 ustawy o VAT. Jest to przepis powszechnie krytykowany, ponieważ w ten sposób naruszamy VI dyrektywę Unii Europejskiej poprzez nieuzasadnione zaburzenie neutralności podatku - podkreśliła Marta Szafarowska.

Jej zdaniem, należy więc zlikwidować ten przepis i załącznik.

- Zwracam uwagę jeszcze na jedną rzecz. Odliczenie VAT przysługuje przy zakupie towarów i usług, które są przeznaczone dla potrzeb działalności gospodarczej. Trzeba więc wykazać ten związek z działalnością gospodarczą. Jeśli nie możemy tego wykazać, to automatycznie nie mamy prawa do odliczenia. To powinno decydować o tym, czy możemy odliczyć VAT, a nie fakt, że doradca ma siedzibę w państwie uznawanym za raj podatkowy - uważa Marta Szafarowska.

Łukasz Zalewski

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: raj podatkowy | odliczania | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »