Lodówkomaty InPost w kolejnych miastach. Gdzie do automatu zamówisz żywność?

Lodówkomaty to urządzenia, które pilotażowo pojawiły się już na ulicach polskich miast kilka lat temu. Specjalne automaty InPost na żywność teraz stają się bardziej powszechne. Jak działają i w których miastach w Polsce znajdą się lodówkomaty?

Lodówkomaty to specjalne automaty InPost, które utrzymują niską temperaturę i mogą przechowywać warzywa, owoce, świeże mięso i ryby, a nawet kwiaty i leki. 

Lodówkomaty od trzech lat w Polsce

Pilotażowo lodówkomaty pojawiły się już w 2018 roku. Prezes InPost tłumaczy, że "maszyny są doskonale dopracowane i spełniają wszystkie kryteria niezbędne do przechowywania żywności. Oznacza to, że jesteśmy w pełni gotowi na rozwijanie sieci takich maszyn w Polsce". Lodówkomaty mają trzy strefy temperatury: +16, +4 i -18 stopni Celsjusza. InPost zapewnia, że żywność tak przechowywana spełnia standardy bezpieczeństwa. 

Reklama

Lodówkomaty zapewniają cyrkulację powietrza i są monitorowane 24/7. Mogą pomieścić pudełko o wymiarach 27 cm x 30 cm x 60 cm. Operator lodówkomatów oferuje wygodne plany abonamentowe dla sklepów i sprawny system rezerwacji skrytek paczkomatów na żywność. 

Jak działają lodówkomaty?

Do lodówkomatu można zamówić warzywa, owoce, mrożonki, produkty świeże, artykuły farmaceutyczne, kosmetyki, ciasta, kwiaty i upominki. Dostarczenie i odbiór paczek z lodówkomatów możliwe jest dzięki rozwiązaniu APMX, a czas na dostarczenie i odbiór przesyłek jest relatywnie krótki:

  • 8 godzin - Time-Slow Noc - od godz. 01:01 do 09:00 dla dostaw nocno-porannych;
  • 16 godzin - Time-Slow Dzień - od godz. 09:01 do 01:00 dla dostaw całodziennych.

Ważne jest także to, że klient końcowy odbiera przesyłkę z tej samej maszyny, do której została ona dostarczona. Nie ma zatem mowy o zakłóceniu ciągu chłodniczego. 

Gdzie staną nowe lodówkomaty InPost?

Jeszcze w ubiegłym roku lodówkomaty InPost dostępne były głównie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Portal wiadomosci.pl donosi jednak, że te innowacyjne maszyny pojawią się teraz także w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Toruniu. W każdych z tych miast stanie przynajmniej jeden lodówkomat. 

Na dziś po całym kraju rozlokowano już 109 lodówkomatów. InPost w całym 2024 roku planuje postawienie co najmniej 7 tys. kolejnych paczkomatów w ich podstawowej wersji - 2 tys. z nich stanie w Polsce, ale po 3 tys. maszyn pojawi się także w Wielkiej Brytanii i Francji. 

W 2023 roku InPost posiadał w Polsce blisko 22 tys. paczkomatów, natomiast w całej Europie to już liczba niemal 33 tys.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: InPost | paczkomat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »